pondělí 27. května 2013

Croozer 1+

S příchodem jara jsme zahájili druhou cyklistickou sezónu. Opět s naším vozíkem Croozer 737. Jelikož je z našeho miminka už batole, není potřeba používat ve vozíku autosedačku (více na toto téma zde). Nainstalovali jsme tedy původní sedátko a vyrazili. Hned v průběhu první jízdy bylo jasné, že to nebude tak jednoduché, jak jsme si původně mysleli. Základní sedačka Croozeru byla pro našeho 14 měsíčního syna příliš velká. Pokud nespal, seděl v sedačce ještě jakž takž, ale jakmile usnul, kácel se na stranu a hlavička mu nebezpečně bemblala. 

Hledali jsme řešení a zjistili, že existují tři možnosti.
Nabízí se Chariot BABY SUPPORTER, který jednak pekelně drahý a druhak pouze do 18 měsíců (v ČR uváděno do 20 měsíců) nebo česká hand-made varinata, polštář do Croozeru. Narazili jsme taky na polstr od firmy DOGY. Rozhodli jsme se pro český polštář a to hlavně proto, že vydrží déle. Náš syn bude mít 18 měsíců v červenci, což to je teprve půlka sezóny, tedy bychom museli znovu hledat nové řešení. Polštář nám výrobce poslal do týdne, v docela solidní kvalitě. 


Testování ukázalo, že díky polštáři syn nepadá na stranu, nekroutí se a hezky sedí. Pokud usne, je to horší. Hlavička pořád padá.
Našli jsme náš starý nákrčník, který používal do sedačky, když byl ještě miminko. A je to lepší, i když záleží, jak usne a jak moc hrbolatá je cesta.

V horším případě to vypadá takto,
a v lepším takto.
Ideální to není, ale lepší už to asi nebude. Byli jsme teď na čtyřdení cyklodovolené na jižní Moravě a náš syn to zvládl v pohodě.

A co přilba?
Náš syn má přilbu Uvex Kid II a původní myšlenka byla, že jí bude nosit i ve vozíku. Po pár jízdách jsme se rozhodli, že mu ji dávat nebudeme. Špatně se mu v ní sedí (helmou tlačí na sedačku) a když usne, padá mu hlava ještě víc. Navíc je z ní nervózní, pořád si ji sundává. Je ale až do 3 let, proto její čas ještě přijde.


pondělí 13. května 2013

Praktické návleky

Pokud cestujete s malým dítětem, které už chodí... Co chodí! Šlápne do kdejakého bahna, skočí do každé kaluže, ráchá se hodinu v mokrém písku a různé variace na toto téma, oceníte jednu praktickou pomůcku. Návleky na boty. Jsou to podobné, jako ty u lékaře, jen ušité z nepromokavé šusťákoviny. Využijete je hlavně ve vlaku, autobusu, v cyklovozíku na cestě ze zahrady, v nosítku na výletě, v kočátku.  

Dají se buď koupit (například zde) nebo ušít. Já, šitím příliš nepolíbená matka, jsem návleky koupila. Ovšem po týdenním nošení se mi podařilo jeden návlek ztratit. Přišlo mi škoda znovu investovat 300 Kč, vrhla jsem se tedy na domácí tvorbu. Je to celkem jednoduché, zvládne to i takové kopyto, jako jsem já. 

Návod
Co potřebujete?
Materiál (látku ze starého deštníku), jehlu, pevnou niť, gumu do trenek, dva knoflíky, mašli. 
Jak na to?
Vezmeme si botičku, postavíme na papír a vytvoříme předlohu pro střih. Je to obdelník. Od botičky vlevo a vpravo přidáme minimálně 4 cm a od botičky nahoře a dole také minimálně 4 cm. Proč tolik? Jeden centimetr na šev a zbývající prostor, aby se nám tam botička dobře vešla a aby nám návlek vydržel aspoň dvě velikosti boty. 


Máme-li šablonu z papíru hotovou, vystřihneme s její pomocí šest obdelníků z látky. Vezmeme dva obdelníky, otočíme látku na rub a sešpendlíme na straně A (viz obrázek níže). 
Pak sešijeme k sobě. Já šila ručně, jde to, ale trvá to. Strojem to budete mít raz dva. Pak jednu se ztran B přeložíme asi centimetr  a půl a ušijeme tunýlek na gumu. Vezmeme třetí obdelník a strany B přišijeme ke stranám B u třetího obdelníku. 

U spodního obdelníku sešijeme i strany A a pak ještě uděláme dva záševky na "špičkách". Takže nebudou cípy ven, ale budou schované vevnitř. 

Navlečeme gumu pomocí zicherky, otočíme rubem dobnitř a hotovo. Pokud chcete návleky veselé, našijete např. knoflíky jako oči a uvážete mašli. Je to jednoduché a dětem se to líbí. U druhého návleku  je postup stejný.


čtvrtek 2. května 2013

Olomouc a zpět s LEO Express

Na českém trhu se objevil nový vlakový dopravce LEO Express. Při první příležitosti jsme se ho rozhodli otestovat.
Jeli jsme z Frýdku-Místku přes Ostravu do Olomouce a zpět. Máma, táta a 14ti měsíční kluk.

Jízdenky je nutno rezervovat předem. Objednali jsme si tedy lístky pro dva dospělé a jedno dítě do 6 let. Dítě do 6 let, i když je v kočárku, má nárok na sedadlo. Cesta jedním směrem nás vyšla na 218 Kč. 
Leo Experess nabízí naprosto bezkonkurenční zázemí pro cestující rodiny s malými dětmi. Ve vlaku jsou celkem čtyři místa, kde jsou vždy dvě sedadla  a před nimi volný prostor vyhrazený pro kočárek. Dvě místa jsou ve voze A (ty mají menší prostor pro kočárek) a dvě místa ve voze D (tam je prostor pro kočárek mnohem větší). 
Musím říct, že je to velmi pohodlný způsob cestování s malým dítětem. Rodič má dost manévrovacího prostoru, kočárek je hned při ruce - slouží jednak jako sedadlo pro dítě, ale taky jako velké zavazadlo, kde máte všechny potřebné věci. Navíc před vámi nikdo nesedí, takže vaše dítě má dost prostoru se projevit, aniž by někoho výrazněji rušilo.
Vlak je nízkopodlažní a celý volně průchozí (čehož náš malý průzkumník hojně využíval). Bohužel při výstupu a nástupu musíte překonat dva malé schůdky, takže bez pomoci si s kočárkem sami neporadíte. Po ruce je ale vždy pracovník obsluhy vlaku nebo nějaký ochotný cestující, takže nemyslím, že by to byl problém. Na internetu jsem našla obrázek, s nájedzdovou plošinou pro kočárek. Takovou možnost nám ale nikdo nenabídnul. 
Další pozitivní věcí je přebalovací pult na záchodě. Záchody jsou ve vlaku celkem tři a pouze jeden má přebalovací pult, ale i tak je to pokrok :-) Je to ten největší záchod určen i pro vozíčkáře ve voze C.  
Co se líbilo hlavně našemu synovi, byl skvělý výhled z okna, jelikož ta jsou níž, než běžně bývají.
Personál byl milý, nápomocný, vše tak, jak má být. 
Dostali jsme noviny zdarma, zkusili jsme i občerstvení. Cenově rozumné, kvalita dobrá. Ale co se týče gurmánského zážitku, tak LEO na RegioJet prostě nemá :-) 

Suma sumárum. Vlaky LEO Express můžeme pro cestování s malým dítětem rozhodně doporučit. V létě plánujeme cestu do Prahy a LEO bude horký kandidát.