čtvrtek 7. února 2019

Digitálními nomády na Gran Canaria

V únoru 2018 jsme vyrazili, společně s našimi dětmi a dalšími přáteli, na ostrov Gran Canaria v Atlantském oceánu. Stali jsme se tam na několik týdnů digitálními nomády.

O co jde? Přibývá profesí, ve kterých můžete svou práci dělat na dálku. Stačí vám elektřina, internet a notebook. Třeba my: Markéta je digitální koučka a lektorka (www.smartzena.cz), já vývojář mobilních aplikací (www.stanislavubik.cz). Pracujeme přes počítač, s klienty komunikujeme často e-mailem, mobilem nebo Skypem. Pokud jde dělat práci na dálku, proč ji nedělat odkudkoli? Lidé, kteří vyrážejí pryč a pracují přitom přes internet, si začali říkat digitální nomádi.

Digitální nomádi vyrážejí všude možně, některé destinace jsou ale oblíbenější. Španělsko, Francie, Itálie, dálný východ. A právě na Kanárské ostrovy se poslední roky slétá během zimy čím dál více digitálních nomádů z Česka. My využili nabídky našeho kamaráda, Roberta Vlacha, zakladatele portálu www.navolnenoze.cz , abychom strávili několik únorových týdnů s jeho rodinou a dalšími nomády v pronajatém bytě v Las Palmas. Není nicméně problém, zajistit si ubytování např. přes web Airbnb.
Na Kanárské ostrovy létají Češi obvykle z Prahy nebo Krakova. Let z Krakova s Ryanair trvá 5,5 hodin. Děti do dvou let létají na klíně zdarma. Přiznání první: uvědomujeme si, že létání není ekologické. Za posledních deset let jsme letěli 3x. Přiznání druhé: na letiště do Krakova a zpět nás AUTEM dovezl můj táta. Jezdí tam i autobusy TigerExpress a StudentAgency z Ostravy. Přiznání třetí: moc jsme tam nepracovali :)

Jaké je na Gran Canaria počasí v únoru? 
Zima roku 2018 byla údajně hodně chladná. My jsme za tři týdny vystřídali vše od softshellového oblečení a až po plavky. Počasí se podobalo našemu květnovému. Las Palmas je chladnější a větrnější, jih ostrova je naopak slunečnější. Co tedy podniknout na ostrově Gran Canaria?

Mapu míst, které jsme navštívili car-free najdete na Google mapě


Samotné Las Palmas nás nadchlo. Sehnali jsme si čipovku na MHD, která nám zlevnila cestování místními žlutými autobusy. Navštívili jsme obří akvárium Poema del Mar, muzeum vědy Elder, historické centrum Vegueta, prošli se po kopcích poloostrova Isleta, koupali na pláži Canteras, přihlíželi dvoutýdennímu Karnevalu, projeli se na vypůjčených kolech kolem oceánu.
Busem 30 se můžete přesunout na jih ostrova do Mas Palomas. Je zde slunečněji, než na severu. Prošli jsme se po místních dunách a nasáli poklidnou atmosféru místní pláže.Busem 91 se dostanete do Puerto de Mogan. Přístavu s krásnými domy, vyhlídkou a možností plavby ponorkou.Busem 216 do Teroru, podhorského městečka proslaveného nedělními trhy.

Busem 220 do rozlehlé exotické botanické zahrady Jardin Botanico.

Busem 311 k sopečnému kráteru Bandama, který lze obejít a přilehlému kopci, na který se dá vyjít.

Busem 75 k mořskému přírodnímu úkazu El Bufadero. Doporučujeme během odlivu.

Busem 103 na západní stranu ostrova do přístavu Puerto de las Nieves.Autobusové spojení po ostrově se hledá nejlépe v aplikaci Mapy od Google. K procházkám po ostrově naopak velmi dobře poslouží aplikace Mapy.cz od Seznamu. Pokud se rozhodne vydat bez vlastního auta do hor, zamluvte si s časovým předstihem přes www.grancanariaservice.cz českého pána, který vás tam nejen doveze, ale i hodně povypráví. Protože jsou Kanárské ostrovy součástí Španělska a tedy i EU, platíte za používání mobilu stejně, jako v Česku.8 komentářů:

 1. Jéé, na Kanáry se chystáme s naší rodinkou letos v létě, tak doufám, že už to bude všechno s tím covidem v pořádku a bude možnost odcestovat z České republiky. Jsme na to už perfektně vybaveni díky manželce, která sehnala spoustu kvalitního vybavení na treking z eshop second hand https://www.onlinesekac.cz/ :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Váš blog vážně naprosto miluji! Líbí se mi nejen, jak píšete, ale hlavně Váš životní styl. My teda s rodinou auto máme, ale upřímně ho používáme jen opravdu zřídka. Celkově se s manželem snažíme vést naše děti k ekologičtějšímu způsobu života. Například nedávno jsem narazila na super stránku, kde jsem si vybrala hned několik dárečků k narozeninám, které budu za pár dní mít!

  OdpovědětVymazat
 3. Jo, tak to i my docela dost nedávno jsme byli na takovém menším výletě a bylo to opravdu fajn... Také jsme nechali doma auto a musím říct, že je to v něčem určitě osvobozující a člověk ví, že dělá něco pro dobro této planety :) A když už jsme byli na tom výletě, rovnou jsme dětem pořídili nové brýle

  OdpovědětVymazat
 4. Jestli jste stále tak moc dobře orientovaní na car-free, tak to vám budu asi muset doporučit nějaké doplňky do domácnosti z greenmat. Protože já jsem tyto webovky objevila teprve nedávno a musím říct, že jsem na jejich webu skoro jako doma. Jsem si dokonce objednala i nějaké ty roušky, když musíme mít furt něco na palici. Děs.

  OdpovědětVymazat
 5. Na takovou výpravu je dobré si fyzicky připravit a hlavně pořídit nějaké kvalitní batoh. Na batohu ne nesmí šetřit, je to totiž na túrách vaše jediné vybavení, tak mi věřte, že to určitě oceníte. No potom je fajn pořídit nějaký kvalitní stan a třeba i karimatku. Já se naučila spát bez ní, ale to není pro každého.

  OdpovědětVymazat
 6. Jak vás tak vidím, tak je to vlastně docela dost fajn, nemít auto... My s tím máme neustále jen nějaké starosti a už mne to přestává pěkně bavit! Třeba nedávno jsme si pořizovali nové pneu za docela dost dobrý peníz, ale to jen čistě náhodou a já vůbec nevím, kdo by na to měl furt brát peníze!

  OdpovědětVymazat
 7. Zajímalo by mě, jestli auto nemáte z nějakého důvodu? Jestli protože nechcete, nebo nemáte řidičský průkaz, nebo se Vám za nějak nechce dát tolik peněz nebo z ekologických důvodů? Nebo jestli snad špatná zkušenost s autem, že jste museli vyhledat likvidace vozidel? Jinak, ať Vám to jezdí, šlape a přeji mnoho štěstí a ať děti nezlobí.

  OdpovědětVymazat
 8. Když se někdo vydá na takovéhle cestování, tak je hodně dobré, mít kvalitní boty, a to jak pro děti, tak i pro sebe. Nikdo přece nechce zůstat někde bosky a nezáleží na tom, jestli by se jednalo o rodiče nebo děti. Když na tomto odkaze nějaké boty koupíte, rozhodně neprohloupíte ani u sebe, ani u potomků.

  OdpovědětVymazat