pondělí 24. dubna 2017

Žijeme car-free: Mít radost ze života co možná největší

Báru jsem s žádosti o rozhovor oslovila, protože její rodina je v našem regionu vnímána skoro jako přírodní úkaz. Třeba budou Kneblovi z Tiché inspirovat i vás...minimálně k zamyšlení :-) Díky Báro a těšíme se někdy na viděnou!

Jsme pětičlenná rodina z Tiché, malé vesnice v podbeskydí. Táta Pavel, máma Barča a tři princové Jonáš (6,5), Metoděj (2,5) a Radúz (0,5). Živí nás hlavně naše hospodářství - chováme zvířata a pěstujeme. Učíme doma (25 důvodů, proč). Pravidelně pořádáme setkávací/cestovatelskou/hudební/otužovací akci jménem Tichavský Tuleň.

1. Jak jste se ke car-free životu dostali?

Spíše jsme se nikdy nedostali k životu s autem. Vždy jsme přemítali, jak žít co nejšetrněji k přírodě a zároveň mít radost ze života co možná největší. Ovlivnila nás například Hra na veselou skromnost od Miloslava Nevrlého. Na kratší vzdálenosti jezdíme na kole (v zimě se více oblečeme a na děti v cyklosedačce nasadíme velkou bundu) - hlavně do 4km vzdáleného Frenštátu, na delší vzdálenosti hromadnou dopravou. Jelikož se nám život bez auta zdá v konečném součtu vlastně jednodušší a pohodlnější, o autě ani nepřemýšlíme.


2. Co se vám na car-free životě nejvíce líbí?

Starosti o auto, které nemáme. To, že na něj nemusíme vydělávat. Dobrý pocit, že méně přispíváme k znečišťování ovzduší, devastaci Země a klimatické změně (jednoduše shrnuje např. film Je s námi konec?), k hluku, ke stavbě silnic. Bližší kontakt s okolím a pohyb při jízdě na kole.

3. Co vám na car-free životě nejvíce vadí?

Určitě se čas od času objeví situace, která by se autem vyřešila efektivněji, např. převoz materiálu na opravu domu nebo převoz úrody z 8 km vzdáleného sadu. Přeprava objemných nákladů na kole je ale Pavlovým koníčkem, takže to většinou zvládneme takto. Občas využijeme i pomoci přátel.


4. Která věc/vybavení/služba vám nejvíce pomáhá vést spokojený car-free život?

Kolo. Cyklosedačka. "Nákladní" vozík za kolo. Nosítko. Pláštěnka. Hromadná doprava. A po mnoho let i osel, ale už ho nemáme.

5. Jak nejčastěji trávíte dovolenou?

Na cestách! Milujeme pomalé pěší vandry. Rádi se celá rodina touláme po českých a slovenských horách, naší nejdelším putováním zatím byl měsíc v horách rumunských. To se nám podařilo díky minimalizaci věcí s sebou (např. spojené spacáky, pak jich stačí méně) a díky sestrojenému lehkému vozíčku, který nám po rovině vezl batohy a v terénu se na batohy dal naopak připnout. Rádi putujeme i na kole. Vzhledem k našemu způsobu života nemáme vymezenou “dovolenou” - můžeme se sice utrhnout takřka kdykoli, ale zase jen pokud najdeme někoho, kdo se nám postará o hospodářství.


6. Co na váš život bez auta říká rodina, přátelé, známí?

"A to jako nikam nejezdíte?" "A vy jako na auto nemáte peníze?" "A není dětem v zimě na kole zima?" "Vy ho máte v servisu?" "A nepřeháníte to trochu?" "Však uvidíte, s dětmi si to auto nakonec pořídíte." "Já vám dám auto, já mám jedno navíc!" Atp. :-)

7. Čím by se Česko mohlo inspirovat v zahraničí co se týče car-free života? 

Líbí se nám, že např. v Indii nebo Číně není pro velkou většinu lidí kolo primárně pro rekreaci a sport, ale jako dopravní a nákladní prostředek každodenního použití. U nás je tomu naopak a odpovídají tomu i cyklostezky - jsou krásné, ale spíše vyhlídkové než užitkové a k cíli často vedou velkou oklikou (na rozdíl od silnic pro auta). V jiných chudších zemích, třeba na východě, bychom se mohli inspirovat tím, že i pokřivená špice má stále svou hodnotu a nevyhazují se celá kola do šrotu jen kvůli např. malé osmě na předním kole. Zkrátka - více spravovat, méně vyhazovat a kupovat nové.
Ale ať si jen nestěžujeme - pokud bychom měli odpovědět, čemu by se jiné země mohly od České republiky přiučit, napadá nás kvalitní síť hromadné dopravy (byť bývala hustší) nebo jabloně a další ovocné stromy kolem cest. A při putování jsme velmi rádi za možnost složit hlavu v nejbližším lesíku, což ve spoustě zemích není samozřejmostí.


3 komentáře:

  1. Fandím!! A obdivuji, já jsem tak zimomřivá, že v hnusným počasí na kolo nevlezu a jezdím MHD, což není tak zábavné. Vozík nákladní je super, ten by se mi hodil na nákupy :D

    OdpovědětVymazat
  2. Jsem pražák a metro mam od baráku necelý 2 minuty, takže cesty po Praze jsou pro mě určitě lepší MHD. Kór v Praze teda uznávám, že je MHD určitě lepší oproti autu. I tak ale považuju auto za vrchol individuální svobody. Můžu se spolehnout pouze na sebe, nezávisle na tom jestli mi jede autobus nebo stávkujou strojvůdci. Možnost kdykoli a kamkoli zaject je dle mě bezkonkurenční. Argument, že auto znečišťuje prostředí? Tak jakou výmluvu si vymyslíte až budou jezdit všade elektromobily? I dneska jde u nás koupit za pěknou cenu auto na CNG, a ušetříte přírodu i peněženku.

    OdpovědětVymazat