čtvrtek 26. července 2012

Kočárková turistika ve Vysokých Tatrách


V červnu 2012 jsme se s naším půlročním synem vypravili na pět dní do Vysokých Tater. A to zejména proto, že
 • Jsou to krásné hory
 • Dá se tam dostat vlakem
 • Po Tatrách zajišťuje dopravu električka
 • Dá se v nich provozovat kočárková turistika

Kočárkovou turistiku máme zmáknutou z Beskyd, v jejichž podhůří žijeme. Při plánování takových výletů vybíráme kopce s turistickou chatou, ke které vede zpevněná cesta. A takových je v Beskydech docela dost.

V Tatrách jsme se ubytovali ve Starém Smokovci, který má výhodnou polohu, protože z něj jedou električky na Štrbské pleso, do Tatranské Lomnice, Popradu, lanovka na Hriebenok, plus, zastavuje v něm spousta autobusů. Električka jezdí každou hodinu a stojí jen pár peněz (na rozdíl od lanovek). Túry jsme udělali tři: na Rainerovu chatu, na Sliezský dom a na Popradské pleso.

1. túra s kočárkem: Starý Smokovec – Rainerova chata

Obtížnost s kočárkem: střední
Terén: na Hriebenok asfalt, dále udusaná hlína
Možnosti občerstvení: Bilíkova chata - www.bilikovachata.sk – restaurace
Do Starého Smokovce můžeme dojet električkou. Z centra Smokovce stoupáme do svahu po asfaltové cestě, která vede vpravo od pozemní lanovky na Hriebenok. Vlevo vidíme Slavkovský štít (2452m). Výstup na Hriebenok není nikterak dlouhý ani prudký a za hodinu bychom měli být na něm. Nachází se zde také Bilíkova chata. Z Hriebenku něj pěkný a často focený pohled na Lomnický šít (2634m). Pokračujeme odtud nezpevněnou cestou, která je ale označena jako vhodná pro vozíčkáře. Je mírně zvlněna a dovede nás až na Rainerovu chatu. Další postup s kočárkem možný není. Máme-li nosítko nebo větší dítě, můžeme si z Rainerovy chaty odskočit na Malý a Skrytý vodopád nebo z Bilíkovy chaty na Dlhý vodopád. Doporučuji. Na Rainerově chatě si můžeme dát čaj, na Bilíkově i něco k jídlu. Při cestě zpět oceníte na kočárku ruční brzdu, není ale problém zvládnout to bez ní nebo použít pro cestu dolů (nahoru) pozemní lanovku na Hriebenok.


2. túra s kočárkem: Tatranská Polianka – Sliezský dom

Obtížnost s kočárkem: těžší 
Terén: asfalt
Možnosti občerstvení: Sliezský dom - www.sliezskydom.sk – restaurace a fast food

Do Tatranské Polianky dojedeme električkou. Přejdeme cestu a vydáme se podle ukazatelů na Sliezský Dom. Asfaltová cesta vede až k hotelu Velickou dolinou. Výhledu vlevo dominuje Gerlachovský štít (nejvyšší vrchol Tater i Karpat, 2654m), vpravo Bradavica (2476m). Na začátku si užijete serpentiny. Převýšení je relativně velké, 665m, i proto vám bude trvat cesta na Sliezský dom nejméně dvě hodiny čistého času. V půli cesty je odpočívadlo. Odměnou Vám bude moc pěkný závěr pásem kosodřeviny. Na Sliezském domě je restaurace, naše zkušenost ale říká, že se dá dobře najíst i ve fast foodu. Cena menu je cca 5 Eur. Vedle Sliezského domu je Velické pleso, na jeho druhém břehu vidíme Velický vodopád. Doprava dolů se dá zajistit na recepci anebo jít s kočárkem stejnou cestou zpět – uběhne rychle, odzkoušeno :)


3. túra s kočárkem: zastávka Popradské Pleso – Popradské pleso

Obtížnost s kočárkem: lehká
Terén: asfalt
Možnosti občerstvení: Majláthova chata - www.majlathovachata.sk – restaurace, Chata Popradské pleso - www.popradskepleso.com - restaurace


Na zastávku Popradské pleso se dostaneme električkou ze Starého Smokovce, směr Štrbské pleso. Cesta je to pohodová, v celém svém průběhu asfaltová, s převýšením 250m. Do hodiny jste tam. Najíst se dá u Popradského plesa na jedné ze dvou zde přítomných chat. S nosítkem či malým chodícím dítětem se dá Popradské pleso pohodlně obejít, včetně případné návštěvy Symbolického cintorínu. Popradské pleso je výchozí bod k hojně navštěvovaným vrcholům Koprovský štít (2363m) a Rysy (nejvyšší po značce dostupný tatranský štít, 2503m). Ty si ale necháme na dobu, kdy bude prckovi 10 let :) Pod Rysy je chata, chodí k ní nosiči, kdokoli z kolemjdoucích ale může přispět tím, že od Popradského plesa vezme na Chatu pod Rysy připravený náklad a nahoře pak dostane za odměnu pivko nebo čaj. U Popradského plesa si povšimněte, jak se klikatí směrem vzhůru Tatranská magistrála na Sedlo pod Ostrvou.


Co ještě nabízejí Tatry pro kočárek

Na závěr ještě pár dalších, během naší dovolené neodzkoušených, tipů na výlety s kočárkem v Tatrách. Nutno podotknout, že následující trasy nejsou pro dovolenou bez auta tak dobře dostupné, jako výše uvedené. 
 • Z Podbanského, které je na rozhraní Vysokých a Západných Tater, vedou dvě cesty vhodné pro kočárek, Tichou a Koprovou dolinou. Obě bez možnosti občerstvení.
 • V Západných Tatrách od chaty Zverovka se dá jít Roháčskou dolinou k Tatlikově chatě (restaurace). Od Zverovky se také dá jít Látanou dolinou, dokud to s kočárkem půjde, občerstvení na konci není, tedy až po návratu na Zverovku.
 • V Západných Tatrách z obce Žiar vede cesta Žiarskou dolinou na Žiarskou chatu (restaurace).
 • Na severu Vysokých Tater z Lysé Polany vede polská asfaltka až k plesu Morskie Oko, kde je i turistická chata. Z Lysé Polany se dá jít také po slovenské straně hranice část Bielovodské doliny (bez možnosti občerstvení).

13 komentářů:

 1. Veľmi pekne si to napísal.ja idem na dovolenku na Podbanské.keď sa vrátim tak Ti napíšem po akých trasách som šiel a či sa tam dá ísť kočárem ťahaný bajkom

  OdpovědětVymazat
 2. Super napsané, právě jsem se rozhodla pro výlet do Tater s kočárkem :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Děkujeme za zpětnou vazbu. Jsme moc rádi, že jsme vás mohli inspirovat. My se do Tater letos taky chystáme...ideální cíl pro rodinu se 4letým klukem a miminkem :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Neco takoveho jsem hledala. Diky za informace :) Chystame se v cervnu s nasim prckem na Slovensko. Muzu se zeptat zda vylety, ktere jste absolvovali, jsou na cely den a pripadne kolik km to je?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,
   jsme rádi, že to může posloužit i někomu dalšímu. Kilometry jsou vidět u výškových profilů vlevo, tedy 8-12km. Na každé túře jsme si dávali oběd, takže zasáhla dopoledne i odpoledne, ale vyloženě celým dnem bych to nenazval ;) Letos tam jedeme zas, bydlet budeme v Tatranské Lomnici a nemohl jsem si nevšimnout, že se z ní dá vytlačit kočátek na mezistanici lanovky Start. Horám zdar!

   Vymazat
 5. Děkuji za skvělý článek. Máme teď 6měs. holčičku a přemýšlíme kam na dovolenou a napadli nás Tatry, ale říkali jsme si "Tatry s kočárkem?" A Váš článek je velmi inspirativní a určitě budu z něho čerpat. Přeji Vaší celé rodině další pěknou dovolenou :-) Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc nás těší, že jsem mohli takto inspirovat. Třeba se tam potkáme :-) Jedeme v druhé půlce srpna. Markéta

   Vymazat
  2. Nepotkáme :-( My odjíždíme už teď v úterý 5.7. :-)

   Vymazat
 6. Dobrý den,

  chci se poradit: Mám dvouletou holčičku, ráda by chodila sama, ale vydří i v kočárku, který máme městský, nikoliv terénní. Takže jen po asfaltkách, nebo krátké vzdálenosti v terénu. Můj sen je dostat se na chatu pri Zelenom plese. Šla jsem to jednou po žluté z Tatranských Matliarů, nedošla jsem tam, a vím, že s dítětem bychom neměli šanci. Nemáte někdo tip nebo radu, jak to udělat? Nejezdí třeba za úplatu čtyřkolka z chaty, že by nás popovezli? Předem moc díky za názory. Katka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den. Souhlasím. Žlutá z Matliarů je sice vedena jako cyklostezka, ale je dlouhá a kamenitá. S cyklosedačkou bych ji nejel. Jako smysluplnou možnost vidím krosničku (Deuter, Salewa, Corazon,...), je ale třeba počítat se 3+ hodinami chůze. Vyvézt se tam není možné, viz http://chataprizelenomplese.sk/zakladne-informacie-o-chate-a-ubytovaci-poriadok/ . Horám zdar, Standa

   Vymazat
 7. Dobrý den,
  děkuji moc za super příspěvek. Rádi bychom vyrazili s půlročním miminkem do Tater v lednu. Nevíte, jak vypadají "kočárkové" trasy v zimě? Moc děkuji. Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, bohužel nemáme představu. V Tatrách jsme v zimě s dětmi ještě nebyli. Budeme rádi, když nám pak dáte vědět :-) Přejeme hodně príma chvil s dětmi!

   Vymazat
 8. Dobry den, diky za tento clanek! Nevite prosim, zda lze podnikat tury s kocarkem i v Nizkych Tatrach? Predem velke diky. PD

  OdpovědětVymazat