úterý 28. února 2012

Proč jsme car-free aneb proč nemáme auto?

Proč?
...protože auto nepotřebujeme.
Oba dva jsme si udělali ještě na střední škole řidičák. Během studia na VŠ jsme auto nepotřebovali ke svému životu. Bydleli jsme ve městě (každý v jiném) a všechno, co jsme k životu potřebovali, bylo kousek. Po městě jsme se dopravovali pěšky, na kole, MHD. Když jsme cestovali (a to docela často) využívali jsme vlaky, autobusy, autostop. Naštěstí kvalita i kvantita veřejné dopravy je v ČR na poměrně vysoké úrovni, takže to nebyl problém. Když jsme skončili školu a začínali být ekonomicky aktivní, zjistili jsme, že si člověk může najít docela dobře práci, kde nepotřebuje být řidič. Když jsme začali uvažovat o společném bydlení, hledali jsme si byt tak, abychom auto nepotřebovali. Bydlíme ve Frýdku-Místku ve čtvrti Riviéra, kde je hodně zeleně, kousek od řeky. Všechno, co potřebujeme k životu, máme na dosah.
Pěšky to vypadá takto:
pošta - 1 min.
samoobsluha - 2 min./další samoobsluha -  5 min.
školka -  5 min.
škola -  3 min.
zastávka MHD - 5 min.
zastávka dálkových autobusů -  10 min.
autobusové nádraží -  15 min.
vlakové nádraží -  15 min.
centrum města - 15 min.

Město je docela přívětivé i pro cyklisty (cyklostezky kolem řek Ostravice a Morávka), MHD je docela kvalitní a navíc zadarmo. Do velkého supermarketu to máme jednu zastávku MHD (cca 8 minut). Když je nejhůře (stěhování, nákup nábytku, cesta do porodnice atd.) poprosíme rodinu nebo přátele o pomoc případně řešíme taxíkem. 

...protože máme starosti o ovzduší v místě, kde žijeme.
Žijeme v regionu, který je v současnosti oblastí s nejvíce znečištěným ovzduším v České republice, a stejně tak patří k nejznečištěnějším oblastem v rámci Evropy (více informací ZDE). Individuální osobní doprava má značný podíl právě na této situaci (i když prim samozřejmě hraje průmysl). Jednak to jsou emise vznikající nedokonalým spalováním paliva, ale taky emise vznikající mechanickým třením povrchů (obrušování vozovky, pneumatik, brzdových destiček atd.).  

...protože nemáme rádi hluk.
Když jsme si hledali byt, tak bylo skoro nemožné najít takovou lokalitu, kde by nebyl hluk z dopravy. Nakonec se to více méně povedlo. Možná si to už ani neuvědomujeme, ale neustálý šum dopravy je prakticky součástí našich životů.

...protože nás štve, že krajina ustupuje na úkor dopravy.
Krajinu stále více ukusuje dopravní infrastruktura pro automobily. Nejde jen o cesty a dálnice, ale i o parkoviště. Stejně tak doprava ukusuje další a další prostor našich měst. Tak kde byla dříve tržnice nebo park, je dneska parkoviště. Protože potřebujeme místo pro auta, chybí nám místo pro chodníky, cyklostezky, pro zahrádky restaurací atd. Studovala jsem rozvoj měst a regionů a myšlenky lidí jako Jan Gehl a Jane Jacobs  jsou pro mě velmi inspirativní a ovlivnili můj pohled na to, jak může vypadat fungující městský ekosystém. ...protože nechceme být zavření.
Když je člověk zavřený v autě, ztrácí přímý kontakt ze světem. Potkává lidi obalené plechem jedoucí rychlosti min. 50 km/hodinu, svět vnímáte jako rozmáznutou čmouhu a vytrácí se takové běžné věci, jako náhodná setkání, nechtěně vyslechnuté rozhovory lidí ve vlaku (člověk se toho fakt hodně dozví :-),  potěšení nad východem slunce nad řekou a pozorování kachen při cestě na autobus, pozorování jak se mění váš nejbližší svět během dne, ročního období, počasí. 

...protože neradi chodíme do posilovny.
Když člověk nemá auto, za den ujde při běžných pochůzkách i několik kilometrů. Běžná chůze nebo jízda na kole stačí k tomu, abyste si udrželi fyzičku a nemusíte pak utrácet peníze a čas v posilovně.  


...protože auto je drahá záležitost.
Díky tomu, že nemáme auto, ušetříme docela dost peněz. Nejde jen o pořízení auta, ale hlavně o provoz. To máte benzín (cena jde pořád nahoru a v budoucnu nemůžeme čekat nic jiného), pojištění, dálniční známka, údržba, STK, emise, mytí, zimní pneumatiky, parkovné, pokuty a další věci, o kterých nemám ani potuchy. 

...protože se nechceme rozčilovat.
Netrápí nás zácpy, nedostatek parkovacích míst, agresivní řidiči, zamrzlá okna, došlý benzín atd. My se nemusíme bát, že nám někdo auto ukradne a máme rádi sníh. 

...protože se bojíme.
Nechceme umřít rozdrceni v autě nebo zůstat kvůli nehodě trvale postiženi. Ohroženi jsme sice i jako chodci nebo cyklisté případně uživatelé hromadné dopravy, ale riziko je podle nás pořád menší, než když člověk používá auto. V roce 2011 zemřelo na silnicích kolem 700 lidí.

...protože nám vadí "humbuk" kolem aut.
Ten,kdo má lepší/větší/rychlejší auto, je lepší/úspěšnější/bohatší člověk. Zdá se nám divné, že kus plechu a 4 pneumatiky mají tak velkou moc vyjadřovat sociální status. Auto je taky pro někoho symbolem svobody. Pro nás je spíše symbolem nesvobody. Dneska si hodně lidí myslí, že nemají na výběr, že auto prostě musí mít. Podle nás je to otázka priorit a životního stylu.