úterý 28. února 2012

Proč jsme car-free aneb proč nemáme auto?

Proč?
...protože auto nepotřebujeme.
Oba dva jsme si udělali ještě na střední škole řidičák. Během studia na VŠ jsme auto nepotřebovali ke svému životu. Bydleli jsme ve městě (každý v jiném) a všechno, co jsme k životu potřebovali, bylo kousek. Po městě jsme se dopravovali pěšky, na kole, MHD. Když jsme cestovali (a to docela často) využívali jsme vlaky, autobusy, autostop. Naštěstí kvalita i kvantita veřejné dopravy je v ČR na poměrně vysoké úrovni, takže to nebyl problém. Když jsme skončili školu a začínali být ekonomicky aktivní, zjistili jsme, že si člověk může najít docela dobře práci, kde nepotřebuje být řidič. Když jsme začali uvažovat o společném bydlení, hledali jsme si byt tak, abychom auto nepotřebovali. Bydlíme ve Frýdku-Místku ve čtvrti Riviéra, kde je hodně zeleně, kousek od řeky. Všechno, co potřebujeme k životu, máme na dosah.
Pěšky to vypadá takto:
pošta - 1 min.
samoobsluha - 2 min./další samoobsluha -  5 min.
školka -  5 min.
škola -  3 min.
zastávka MHD - 5 min.
zastávka dálkových autobusů -  10 min.
autobusové nádraží -  15 min.
vlakové nádraží -  15 min.
centrum města - 15 min.

Město je docela přívětivé i pro cyklisty (cyklostezky kolem řek Ostravice a Morávka), MHD je docela kvalitní a navíc zadarmo. Do velkého supermarketu to máme jednu zastávku MHD (cca 8 minut). Když je nejhůře (stěhování, nákup nábytku, cesta do porodnice atd.) poprosíme rodinu nebo přátele o pomoc případně řešíme taxíkem. 

...protože máme starosti o ovzduší v místě, kde žijeme.
Žijeme v regionu, který je v současnosti oblastí s nejvíce znečištěným ovzduším v České republice, a stejně tak patří k nejznečištěnějším oblastem v rámci Evropy (více informací ZDE). Individuální osobní doprava má značný podíl právě na této situaci (i když prim samozřejmě hraje průmysl). Jednak to jsou emise vznikající nedokonalým spalováním paliva, ale taky emise vznikající mechanickým třením povrchů (obrušování vozovky, pneumatik, brzdových destiček atd.).  

...protože nemáme rádi hluk.
Když jsme si hledali byt, tak bylo skoro nemožné najít takovou lokalitu, kde by nebyl hluk z dopravy. Nakonec se to více méně povedlo. Možná si to už ani neuvědomujeme, ale neustálý šum dopravy je prakticky součástí našich životů.

...protože nás štve, že krajina ustupuje na úkor dopravy.
Krajinu stále více ukusuje dopravní infrastruktura pro automobily. Nejde jen o cesty a dálnice, ale i o parkoviště. Stejně tak doprava ukusuje další a další prostor našich měst. Tak kde byla dříve tržnice nebo park, je dneska parkoviště. Protože potřebujeme místo pro auta, chybí nám místo pro chodníky, cyklostezky, pro zahrádky restaurací atd. Studovala jsem rozvoj měst a regionů a myšlenky lidí jako Jan Gehl a Jane Jacobs  jsou pro mě velmi inspirativní a ovlivnili můj pohled na to, jak může vypadat fungující městský ekosystém. ...protože nechceme být zavření.
Když je člověk zavřený v autě, ztrácí přímý kontakt ze světem. Potkává lidi obalené plechem jedoucí rychlosti min. 50 km/hodinu, svět vnímáte jako rozmáznutou čmouhu a vytrácí se takové běžné věci, jako náhodná setkání, nechtěně vyslechnuté rozhovory lidí ve vlaku (člověk se toho fakt hodně dozví :-),  potěšení nad východem slunce nad řekou a pozorování kachen při cestě na autobus, pozorování jak se mění váš nejbližší svět během dne, ročního období, počasí. 

...protože neradi chodíme do posilovny.
Když člověk nemá auto, za den ujde při běžných pochůzkách i několik kilometrů. Běžná chůze nebo jízda na kole stačí k tomu, abyste si udrželi fyzičku a nemusíte pak utrácet peníze a čas v posilovně.  


...protože auto je drahá záležitost.
Díky tomu, že nemáme auto, ušetříme docela dost peněz. Nejde jen o pořízení auta, ale hlavně o provoz. To máte benzín (cena jde pořád nahoru a v budoucnu nemůžeme čekat nic jiného), pojištění, dálniční známka, údržba, STK, emise, mytí, zimní pneumatiky, parkovné, pokuty a další věci, o kterých nemám ani potuchy. 

...protože se nechceme rozčilovat.
Netrápí nás zácpy, nedostatek parkovacích míst, agresivní řidiči, zamrzlá okna, došlý benzín atd. My se nemusíme bát, že nám někdo auto ukradne a máme rádi sníh. 

...protože se bojíme.
Nechceme umřít rozdrceni v autě nebo zůstat kvůli nehodě trvale postiženi. Ohroženi jsme sice i jako chodci nebo cyklisté případně uživatelé hromadné dopravy, ale riziko je podle nás pořád menší, než když člověk používá auto. V roce 2011 zemřelo na silnicích kolem 700 lidí.

...protože nám vadí "humbuk" kolem aut.
Ten,kdo má lepší/větší/rychlejší auto, je lepší/úspěšnější/bohatší člověk. Zdá se nám divné, že kus plechu a 4 pneumatiky mají tak velkou moc vyjadřovat sociální status. Auto je taky pro někoho symbolem svobody. Pro nás je spíše symbolem nesvobody. Dneska si hodně lidí myslí, že nemají na výběr, že auto prostě musí mít. Podle nás je to otázka priorit a životního stylu. 

10 komentářů:

 1. Dobrý den, zdá se mi že je článek zcela proti dopravě pomocí automobilu, ale spousta z jeho bodů které jsou "proti" automobilu by se dala rovnou vyškrtnout, autorka se snaží dokázat že jízda automobilem je ve všem horší, ale podívejme se například na: ...protože se nechceme rozčilovat. Netrápí nás zácpy, nedostatek parkovacích míst, agresivní řidiči, zamrzlá okna, došlý benzín atd. My se nemusíme bát, že nám někdo auto ukradne a máme rádi sníh.
  Kolo Vám nikdo neukradne? Nemůžete píchnout duši? Nemůže upadnout šlapka? Omlouvám se, jen jsem chtěl vyzdvihnout že je článek příliš černobílý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sice pozdě, ale musím říct, že to není totéž. Kolo hodíte do autbousu nebo vlaku a odvezete, když se rozbije auto, tak s ním prostě musíte zůstat, nemluvě o nehodách za které ani nemůžete. Nejde o to, že by auto nemělo žádné výhody, jen mi přijde, že poměr náklady/získaná kvalita je čím dál horší a z auta se dělá modla. Nelze si prostě pořídit auto na použití třeba 5x ročně, to je prostě ekonomická sebevražda, před 20 lety to ještě šlo, vedlejší nákaldy byly za hubičku, dnes je auto člen rodiny (a možná zkonzumuje víc než ti co se jím vozí).

   Vymazat
 2. @Jim: nejde o to, že by vlastnictví auta nemělo žádnou výhodu, nebo že by jeho ne-vlasticví bylo bez chyb. Jde o to, že spousta lidí tvrdí, že si život bez něj nedokáže představit. Tento blog je protiváhou. Nechce být "černobílý", chce obohacovat všeobecně rozšířený názor o další barvy :)

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji za odpověď, jen nemám obecně rád články, které jsou psány jednostranným pohledem a nezmiňují "druhou stranu mince". Toto mi přijde velice zaujaté. Osobně ani nemám řidičský průkaz. :) Btw, Jsem Jakub Ž, dnes jsem si přečetl Tvůj e-mail a ještě dnes s tím problémem na Deníku něco udělám, Byl jsem teď nějakou dobu mimo.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 5. Auto nemám, chodím převážně pěšky nebo se občas svezu autobusem..(podle toho jak je to daleko a kolik času mám) do práce se vozím s kolegyní.. Píšete tady, že na kole je to méně nebezpečné, ale když vás srazí nějaký magor někde na cestě (že jich není málo), tak můžete skončit i hůře než když zažijete nehodu v autě. Dále, nechceme být zavření: nejste, pokud v autě neprosedíte celý den jen se dopravíte na určené místo.. taky se do cíle dopravíte mnohem rychleji a máte více času (pokud zrovna nejedete jen někde kousek od domova.. Co se týče fyzičky, musím souhlasit... ale osobně mám raději fitko, nebo nějaká jiná sportovní aktivita - a že ji není málo ;) do kola se taky vráží dost peněz aby bylo plně funkční, ale je levnější než auto. to je pravda... jinak je hezké, že máte svůj vlastní názor kterého se držíte - jen tak dál ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Dovody preco nemame auto su podobne a teda svokrovcov som vymenovanim dovodov dost nastvala, vraj som sobec, ktory pre vlastne ambice zhubnut a hybat sa vystavujem obe deti takemu diskonfortu. Neuveritelne! ale pravdive. Peniaze? To som si proste nemala kupit drahy dvojkocik(10tisic z druhej ruky) a mali by sme penazi na auto dost. Jaj a este mam chodit do prace(po odratani nakladov na odchod do prace nam zostane prave na provoz auta z mojho platu co je na to ze mame dve male deti, o ktore sa nebudem starat smutne).
  Zuzana

  OdpovědětVymazat
 7. Je pravda, že automobilová doprava je šílená. Spousta lidí jezdí jen tak a proto je takový provoz. Myslím si ale, že je spousta horších věcí, které znečišťují ovzduší mnohem víc, jako jsou továrny, tankery atd. Samozřejmě člověk musí začít u sebe a sám se alespoň trochu snažit naši přírodu chránit. My teda máme v rodině dvě auta, protože já i manžel za prací dojíždíme, ale snažíme se jezdit co nejméně. Naše auta máme rádi a dobře se k nim chováme, aby nám spolehlivě sloužila. Nedávno mi manžel dokonce k tomu mému objednal vystřelovací klíč , abych si nemusela dávat do kapsy u kabelky velký klíč.

  OdpovědětVymazat
 8. Ahojte, jestli mohu doporučit těm, kteří ještě auto mají, ale třeba se připravuji se ho zbavit nějakou stránku na pneumatiky, tak určitě doporučím tuto zde ... My jsme si odsud pořizovali docela dost nedávno nové pneumatiky a tedy paráda velikánská, určitě doporučuji... Jinak, auta se zbavovat budeme také a to už docela dost brzy, jen se nechceme na silnici zabít.

  OdpovědětVymazat