čtvrtek 3. května 2012

Na kole s Croozerem

Po městě a okolí se pohybujeme na kole s dětským vozíkem. Pořídili jsme si z druhé ruky starý model vozíku Croozer 737. Je relativně lehký, snadno rozložitelný, za kolo ho zvládnu přimontovat i bez pomoci manžela. 


Jízda s vozíkem není nijak náročná, jen si člověk musí uvědomit, že potřebuje více prostoru po stranách. Také je je lepší jezdit pomaleji a před většími nerovnostmi povrchu zpomalit a opatrně ji přejet. S vozíkem jedeme většinou spolu, takže ten, který zrovna vozík netáhne, může kontrolovat dítě, jestli je v pořádku. 


Malá miminka se ve vozíku dají vozit buď v miminkovníku nebo lze do vozíku připevnit  dětskou autosedačku. My našeho chlapečka vozíme v autosedačce, kterou do vozíku upevňujeme pomocí tzv. gumicuků (ZDE podrobný návod, jak autosedačku do vozíku umístit). 
Poprvé jsme vozík použili, když bylo našemu miminku dva a půl měsíce. Reaguje na vozík dobře. Prakticky hned po tom, co vyrazíme, usne a probudí se až v cíli. Když chceme, aby ještě chvíli pospal, k vozíku dopředu místo oje připevníme malé kolečko a vozík poslouží i jako kočárek. Případně se dá dopředu upevnit větší kolečko a vozík je pak vhodný k jízdě na in-line bruslích nebo pro běh. 
Ve vozíku je dítě chráněno zepředu jednak síťkou, tak fólií, která vozík zároveň izoluje, když je chladněji. Když je teplo, dá se fólie srolovat a vozík je ochlazován větříkem.


Kam s vozíkem jezdíme?
Vozík používáme především jako dopravní prostředek na naši zahradu, která je 5 km od našeho bydliště. Cesta vede po cyklostezce kolem řeky Ostravice prakticky bez kontaktu s automobilovou dopravou. 
Ve Frýdku-Místku jsou hlavně kolem řek kvalitní cyklostezky, takže jich hojně využíváme. Od července má být otevřena podél Ostravice nová cyklostezka Sviadnov - Vratimov, což znamená, že bude možné dojet z F-M až do Ostravy.  


A jak je to s legislativou?
Dětské vozíky stály donedávna jaksi mimo zákon resp. zákon na ně nepamatoval. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která "legalizuje" vozíky, prošla poslaneckou sněmovnou i senátem a čeká na podpis prezidenta. Celý legislativní proces je popsán podrobně ZDE


A jak má být vozík správně označen?
Pokud je uvnitř dítě, musí být vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem o rozměru 300 x 300 mm vztyčeným ve výšce 1,2 až 1,6 metrů nad úrovní vozovky.


A o čem sním? 
Vozík je do českých podmínek dobré řešení, ale můj sen je tzv. kargo kolo
Kdo byl v Holandsku nebo v Dánsku, tak ví, o čem mluvím. Jedno kolo uveze mámu/tátu, několik dětí, psa a nákup. Na serveru NaKole.cz nebo zde nejdete další tipy, jak cestovat na kole s dětmi.

1 komentář:

  1. Bylo to jako filmový trik, když mi doktor Edede vrátil mého manžela do 24 hodin, vyzkoušel jsem mnoho zpusobu, jak dostat mého muže zpet, ale vždy se setkávám se špatnými lidmi, dokud jsem nemyslel doktora Ededeho radu každému, kdo má stejný problém kontaktujte ho na Ededetemple@gmail.com nebo Whatsapp +233235887825 Slibuji, že vás nikdy neodradíme.

    OdpovědětVymazat