sobota 25. srpna 2012

Z Prahy žlutým vlakem

Začátkem srpna jsme vyrazili na pár dní do Prahy. Pro zpáteční cestu jsme se rozhodli otestovat žluté vlaky RegioJet. 
Týden dopředu jsme si koupili jízdenky. Doporučujeme kupovat jízdenky s ještě větším předstihem. Nám to vyšlo jen proto, že jsme jeli v poměrně neatraktivní čas, v pondělí dopoledne. 
Cena jízdenek nás mile překvapila. Jízdenky pro dvě dospělé osoby z Prahy hl.n. do Ostravy hl. n. stojí 580 Kč. Pak nás napadlo zadat do systému online rezervace počet osob 3 z toho jedna dítě do 6 let; cena se snížila na 464 Kč. Takže nižší cena a navíc sedadlo pro dítě. 
Vlaky RegioJet nejsou zatím oficiálně přizpůsobené pro cestující s malými dětmi. Nemají, jako České dráhy, oddíl pro matky s dětmi, nelze si odložit kočárek do úschovny během přepravy, nemají přebalovací pult. Přesto se nám se nám s naším 7měsíčním kojencem cestovalo velmi dobře. 
Kvůli většímu pohodlí a soukromí jsme si vybrali místa v kupé, které je ve vagonech RegioJetu čtyřmístné. Cestovali jsme bez kočárku, jen s dětskou autosedačkou (ano, cestou do Prahy nebyla část naší rodiny car-free). Kupé je dost prostorné, takže si myslím, že by se tam náš složený kočárek vešel, i když místa už by nebylo nazbyt. Sedadla jsou velká, dají se mírně vysunout dopředu a tím se dostanete do pololehu. Tuto funkci jsme využili, na sedadlo dali autosedačku a náš syn prospal půl cesty. Vzbudil ho až rozhlas vítající nové cestující. Později jsme zjistili, že se dá rozhlas ztlumit, takže pro příště... 
V kupé je klimatizace a je funkční (dokonce si i v nejparnějším létě můžete zapnout topení)! Zpočátku tam bylo pro malé dítě docela chladno, ale upravili jsme teplotu a bylo vše v pořádku. Přebalovaní se dalo taky dobře vyřešit. Mezi sedadly je něco jako odkládací stoleček, kde jsme natáhla přebalovací podložku a v pohodě malého přebalila. Kupé bylo čisté, koberec na zemi se mi zdál tak čistý, že jsem uvažovala, jestli vypustím našeho malého plazivce na průzkum. Nakonec jsme to neriskovali. 
Cestovali jsme v době obědu, takže jsme museli vyřešit nejen ohřev skleničky pro syna, ale i oběd pro rodiče. S ohřevem skleničky nebyl problém. Hned po rozjezdu vlaku jsem vyrazila za stevardkou, která mi hned ochotně do kelímku nalila vroucí vodu, v které jsme příkrm ohřála. Rodiče si za velmi příznivé ceny objednali sushi (80Kč!), kuřecí řízečky (80 Kč) a dezert (čokodort za 26 Kč). Všechno moc dobré, čerstvé a navíc super dobrá káva Illy zdarma a mátový čaj z čerstvé máty! A voda a čtivo v ceně zájezdu. 
No a třešnička nakonec. Záchody v RegioJetu jsou nejen čisté, voní, jsou tam toaletní papíry, ubrousky, mýdlo, ale dokonce je tam i květinka ve skleničce a hraje tam hudba! 
Cesta nám příjemně utekla. Měli jsme lístky jen do Ostravy, ale v průběhu cesty jsme se rozhodli pokračovat až do Havířova. Nebyl problém jízdenku dokoupit. Cena takto dokoupené jízdenky byla 40 Kč na osobu. Vychází to o trošku dráž než s ČD (bez slevy 31 Kč, s In kartou 23 Kč). 
Shrnuto podrženo. RegioJetem rozhodně ano, i s malým dítětem. Příště jedeme zas! 
A navíc mají být už koncem tohoto roku nasazené speciální rodinné vagóny. Více ZDE

5 komentářů:

 1. Jojo, i my jsme nedávno jeli s támt žlutým vlakem do Prahy a velice se nám ta cesta líbila... Holt už mají ty cesty opravdu vymáknuté a vy se tak často ani necítíte jako ve vlaku :D A když už tu píšeš o té kávě, také mi sice chutnala, ale doma je holt doma no... Nedávno jsme si pořizovali tento filtr , který je univerzální a je opravdu fajn:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Já mám moc ráda kávu a hrozně si ji vždycky užívám... My v práci máme i docela dost dobrý kávovar, takže se mi ji dostane i v práci, ale jak tam spoustu lidí mlékuje (já ne), tak se to hodně často zanáší a je to pak potřeba dodatečným prostředkem čistit. Občas ta káva tak divně tuchne, ale to k tomu asi patří... Nebo ne?)))

  OdpovědětVymazat
 3. No, my jsme nedávno také jeli zlutým vlakem na výlet a byla to opravdová paráda :) Co musím říct, že je hodně fajn si najít i něco na čtení na tyto cesty, abyste se nenudili... Je to hlavně proto, že děti tráví čas na telefonu a vy se tak také něčím musíte zabývat, takže pro mne to byla třeba tato stránka zde s novinkami :)

  OdpovědětVymazat
 4. No tak to je mazec. Kupovat dětem kávu bez kofeinu už v šesti letech? Co na tom vidíte? Já si připadám jako někde ve vzdáleném vesmíru. Kdyby to jen šlo, zašla bych za vámi na slovíčko, protože tohle přece není normální. Vy jste chyběli na základní škole, nebo jak mi to vysvětlíš?

  OdpovědětVymazat
 5. Jo, regiojet mám rád. Ten koberec je tam čistý skoro vždy, pokud ho tedy někdo zrovna v tu stejnou jízdu neušpiní, což se stává zase celkem často, ale vidím snahu u Regiojetu to uklidit. Mě se tam tedy moc jen nelíbí ta podlaha. Lepší by byla třeba vinylová podlaha, ale to chci asi už moc.

  OdpovědětVymazat