pondělí 24. září 2012

Jak pokračuje kauza "Stodolní - podchod"?

V červnu tohoto roku jsem poslala stížnost na stavební úřad v souvislosti s bariérovostí podchodu pod železniční stanicí Ostrava - Stodolní. Pro připomenutí klikni ZDE
Jak celá "kauza" pokračovala?
Ještě v červnu jsem obdržela dopis z Ostravy, Úmob Moravská Ostrava a Přívoz, odbor stavebního řádu a přestupků. V dopise stojí, že celou věc postupují dále  a to Drážnímu úřadu v Olomouci. 
Dva měsíce se nic nedělo a nakonec došel dopis i z Drážního úřadu. Celé znění si můžete přečíst ZDE
Pár nejdůležitějších citací:
  • V době kontroly 19. 7. 2012 byly výtahy v provozu.
  • Podle výkazu poruchovosti výtahů za období 01/2010 - 07/2012 vyplývá, že od doby nahlášení závady do doby odstranění došlo k odstranění závady max. do 3 hodin. 
  • Musí být zajištěn náhradní bezbarierový přístup na nástupiště. Ze strany ul. Stodolní náhradní přístup vyřešen není. Z toho důvodu byla připravena stavba - prodloužení podchodu do ul. Stodolní, předpokládaný termín dokončení v roce 2013.
Co já na to?
  • Kontrola 19. 7. 2012 měla štěstí.
  • Z tvrzení vyplývá, že výtah měl problémy a že si na to lidi asi dost stěžovali. Těžko říct, jak jsou lidí zvyklí se ozvat, když výtah nefunguje. Může se stát, že výtah nejede i několik dní/týdnu, než se někdo ozve. Věřím, že opravu jsou schopni zajistit rychle (pokud se jedná o drobnost).
  • Super, tleskám, těším se na rok 2013 :-)
Rozhodli jsme se výtahy osobně otestovat. V pondělí 10. září jsme jeli do Ostravy. Vystoupili jsme z vlaku, sjeli rampou do podchodu a došli k výtahu. Ve výtahu stál pán s kočárkem, dveře výtahu otevřené, zběsile mačkal na tlačítko NAHORU a tvářil se naštvaně. Chvíli jsme ho pozorovali, už jsme mu chtěli nabídnout pomoc s kočárkem do schodů, když v tom ho napadlo dveře trochu potáhnout. Kupodivu to pomohlo a výtah se rozjel. Nám už výtah fungoval bez problému, i když dveře ještě trochu drhly a skřípěly. 

Zhruba za 15 minut jsme se pokoušeli výtah sjet zpět do podchodu a to už se nám nepovedlo. Naštěstí jsme byli dva a kočárek jsme snesli po schodech. Příjemně nás překvapil důvod nepojízdnosti výtahu. Výtah totiž právě opravovali. 


Celkově mám z celé věci dobrý pocit. 
Přestože jsem poslala žádost na špatný úřad, nakonec se dostala tam, kam měla. 
Odpověděli mi celkem rychle (i když drážní úřad se s tím páral skoro dva měsíce). 
Vím, že když výtah nefunguje, můžu zavolat, stěžovat si a výtah bude opraven. 
Jsem ráda, že bude v budoucnu bezbariérový přístup na/z nádraží zajištěn i jinak než výtahem. Výtah na Stodolní je zkrátka příliš křehká záležitost ;-)