sobota 9. března 2013

Jak vybrat car-free kočárek?

Víte, jak poznáte, že začala smogová sezóna na Ostravsku? Přestávám psát na blog a píšu spíše na web Čistého nebe.
A víte, jak poznáte, že smogová sezóna končí? Objeví se nový článek na car-free blogu :-)

Náš malý kluk už má 14 měsíců. Celé léto až do podzimu jsme cestovali, s nástupem zimy a smogu naše aktivity ochably. Nadále jsme car-free a plánujeme pokračovat (proč žijeme bez auta si můžete přečíst zde). S kočárkem a nosítkem jsme cestovali snad všemi dostupnými dopravními prostředky s vyjímkou letadla. Autobusem, vlakem, tramvají, trolejbusem, metrem, lanovka, lodí, na kole, pěšky. A párkrát i autem (děkujeme tímto všem, kteří nás svezli :-)Tento článek je ryze praktický. Chcete-li být car-free rodina, je výběr vhodného kočárku naprosto zásadní. 
Jak tedy vybrat car-free kočárek?

1. Šířka
Zásadní věc při výběru car-free kočárku je jeho šířka. Dveře autobusu, vlaku, ale i výtahů (v metru atd.) bývají docela úzké. A dnešní kočárky se vyrábějí hodně široké.
Doporučujeme šířku kočárku max. 60 cm!
My jsme doposud měli dva kočárky. Starý hluboký klasický Peg-Pérego (foto zde) a sportovní TFK JOGGSTER X TWIST. Oba se vešly všude tam, kam jsme potřebovaly. Jediný problém jsou dveře do kupé v jednom typ vagónu vlaku, který jezdí mezi Českým Těšínem a Ostravou. Jinak pohoda. 
Zkušenost s trojkombinací nemáme, ale v zásadě platí pravidlo 60 cm.
Je to hodně o hledání. Úzkých kočárku není moc a navíc klasické e-shopy toto kritérium nezohledňují ve filtrech, takže je to docela klikačka hledačka :-(
Co do šířky, tak naše kritéria splňoval také kočárek Jané Slalom.

2. Nafukovací stabilní kolečka
S kočárkem se musíte dopravit všude, kam potřebujete. Pojedete blátem, louží, sněhem, kamením - potřebujete festovní kvalitní nafukovací kolečka. Žádné plastové kvedlací "pavoučí" kolečka. My jsme u našich kočárku ani jednou nepíchli a to jsme ji dávali dost zabrat. Náš sporťák má otáčecí přední kolečko, takže super do města, obchodu, dobře se s ním manipuluje ve vlaku atd. V případě většího terénu nebo sněhu je možno kolečko zaaretovat a kočárek je velmi stabilní. 

3. Ruční brzda
Není nutná, ale velmi vám zpříjemní jízdu. Jelikož kočárek používáte skutečně jako dopravní prostředek a musíte jít různým terénem s různým sklonem, ruční brzda vám šetří vaše paže, zvlášť ženám hodně pomůže. A navíc si super užijete výlety do hor :-)

4. Pohodlný pro dítě
Jelikož vaše dítě stráví v kočárku více času, než jakékoli jiné, je dobré, aby se v něm cítilo dobře, pohodlně, bezpečně. Měkké polstrování, dostatečně stínící stříška, polohování až do lehu (během cestování vaše dítě často usne), bezpečné pásy. Náš syn taky ocenil možnost otevření zadní části boudičky - měl tak super výhled, i když ještě neuměl sedět, a byl v kočárku mnohem spokojenější. 

5. Úložný prostor
Jelikož budete kočárek používat i pro přepravu věcí (těžší věci, které nechcete tahat v batohu), vyplatí se mít větší košík, kapsy, kapsičky, řídítka na které se dá pověsit další taška. 

6. Kočárek ve složeném stavu - rozměry a snadnost složení
To co řeší car-rodiny (aby se kočárek vlezl do kufru auta), my zase tak moc neřešíme. Kočárek skládáme minimálně. Jen párkrát jsme ho ve vlaku museli složit. Oceníte, když to půjde snadno, ale i se složitějším skládáním si poradíte. 

A ještě něco navíc...
Jak vybrat car-free autosedačku? 
Zní to jako paradox, ale sem tam se stane, že auto použijeme. Je nutné mít samozřejmě vlastní autosedačku. Měli jsme klasické vajíčko Chicco a teď máme Britax (na dítě 9 - 36 kg). Následující rady se týkají jen výběru vajíčka. S tím se dá totiž ještě cestovat i vlakem, busem. Tradičně jsme to řešili tak, že jsme někam dojeli veřejnou dopravu a dále nás někdo přiblížil autem. S větší sedačkou tento styl cestování zcela padá. 

1. Váha
Čím lehčí, tím lepší. I prázdná autosedačka se celkem pronese při 15 minutové cestě na vlak.

2. Polohovatelné madlo
My jsme tuto vymoženost neměli, ani jsme o ní nevěděli, ale velmi by nám zpříjemnila nošení sedačky při cestě na vlak. Co jsme našla, tak to mají jen staré sedačky CAM

3. Bezpečnost
I když autem pojedete jen párkrát ročně, nemůžete podcenit bezpečnost. Doporučujeme prostudovat testy, poptat se známých a potom až kupovat.