úterý 16. prosince 2014

Car-free výlety za čistým vzduchem

Žijete (jako my) na Ostravsku?
Trápí vás časté smogové situace?
Chcete své děti vyvést na čistý vzduch?
Nechcete nebo nemůžete jet autem?

Nabízíme tipy na výlet.

Klíčové je vyjet někam buď vysoko na hory nebo někam, kam už smog nemůže. 
Jako hranici v Beskydech můžeme vnímat přehradu Šance (jak ukazuje např. mapa z 6. 12. 2014). Jakmile minete Šance a ocitnete se na druhé straně hor (Staré Hamry, Bílá, Horní Bečva), měli byste být mimo smogovou zónu. Samozřejmě lokálně může být kvalita ovzduší zhoršena i v této oblasti (lokální topeniště). 

1. Visalaje - Bílý Kříž - Visalaje

Jak se tam dostat
Frýdku-Místku jezdí co hodinu autobus přímo na Visalaje (zastávka Krásná,Vyšní Mohelnice,hotel Visalaje). Z Ostravy doporučujeme jet vlakem do FM a na autobus nastoupit na zastávce Frýdek-Místek, žel. stanice. Z Frýdku trvá cesta autobusem 55 minut. Cesta zpět taky bez problému, autobusy jezdí každou hodinu. 

Trasa
6 Km
Z Visalají po zelené na Ježánky, pak po modré na Bílý Kříž. Zpět chvíli po modré a pak odbočka vpravo po zelené a U Surovce po žluté na Ježánky. Nebo klasicky po modré zpět.

Náročnost
Trasa vhodná pro děti od 3 let nebo menší v nosítku. Náš syn to ušel a neměl ještě 3 roky. Posledních 300 metru už jsme ho nesli.

Kde se najíst
Horská chata Sulov (dětský koutek, krb, dobré jídlo)
Na trase z Visalají na Bílý Kříž

2. Visalaje - Bílý Kříž - Švarná Hanka - Visalaje

Jak se tam dostat
Stejně jako výlet č. 1

Trasa
9 Km
Z Visalají po modré na Bílý Kříž, rozcestí, potom po žluté na Smrkoviny a po zelené na Švarnou Hanku. Na Visalaje pak po zelené. 

Náročnost
Trasa vhodná pro větší děti. Trasa má malé převýšení, ale je delší. 
My jsme ji absolvovali s dvouletým synem v nosítku - chvíli šel, chvíli v nosítku. 

Kde se najíst
Na Švarné Hance je bufet. Můžete si tam dát v teple čaj, něco malého na zub, ale na oběd to není. Doporučujeme proto raději větší svačinu s sebou. Případně lze trasu směrovat přes Sulov a najíst se tam.


3. Třeštík - Bumbálka - Masarykova chata - Bumbálka

Jak se tam dostat
Z Ostravy vlakem do FM, přestup na autobus směr Bílá,,chata Třeštík. Případně vlak z Ostravy do Ostravice a přestup na autobus směr Třeštík. Případně jezdí z Ostravy přímý autobus, ale jede brzy (6:40 Poruba, Alšovo náměstí).

Trasa
6 Km
Z Třeštíku po žluté na rozcestí Nad Bumbálkou, po červené na Bumbálku a dále po červené na Masarykovu chatu a zpět po červené. 


Náročnost
Trasa vhodná pro děti od 3 let nebo menší v nosítku. Náš syn to ušel a neměl ještě 3 roky.

Kde se najíst
Hotel Sůkenická (nebývá ale často otevřená), Hotel Bumbálka (otevřený denně), Masarykova chata (otevřeno Po - Ne: 10 - 22h) 


4. Pustevny - Radhošť

Jak se tam dostat
Vlak z Ostravy/Frýdku-Místku do Frenštátu pod Radhoštěm, pak autobusem ze zastávky Frenštát p.Radh., žel.st. pod lanovku na zastávku Trojanovice, rest. Ráztoka. Z F-M je to cca 1 hodina cesty. 

Trasa
Klasika všech klasik - z Pusteven po modré na Radhošť a zpět.
7,5 Km

Náročnost
Trasa vhodná pro zdatné děti od 3 let nebo menší v nosítku. 

Kde se najíst
Pustevny - Koliba u Zaryša, Hotel Tanečnica, Chata Šumná
Na Radhošti - Horský hotel Radegast 

7 komentářů:

 1. Ještě by bylo vhodné doplnit, že autobus je součástí MHD (linka 18 tuším) a cena za jednu jízdu bez kartičky je 10kč. Pak celkem podstatný detail je ten, že na Visalaje jezdí bus jen v sobotu, neděli a svátek a poslední bus z Visalají jede už v 17:28. Bus sice jezdí staví u žst. , ale začíná v Místku u polikliniky a v sezoně je napráskaný tak, že se do něj lidi často ani nevejdou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jen to MHD jezdí jen o víkendu, přes týden na Visalaje jezdí jen běžný linkový ;-)

   Vymazat
  2. Ano, máte pravdu. Díky za komentář :-)

   Vymazat
 2. I my velice rádi provádíme různé výlety po Česku a docela dost nám v tom i pomáhá tato stránka , kde se vždycky necháme inspirovat a podle ní pak jezdíme tak různě po Česku... Myslím si, že by takových mělo být rozhodně více, protože spousta lidí, podle mě, na Česko už zanevřelo a to je docela smutné...

  OdpovědětVymazat
 3. My jsme si začali také na výlety v poslední době docela dost brát nějaké ty čaje a tak různě, protože jsme narazili na opravdu hrozně dobrou stránku jménem milota , kde bereme opravdu veliké množství jak čajů, tak různých tinktur a tak podobně... Snažíme se hodně vycházet ven, kde je nám dobře :)

  OdpovědětVymazat
 4. Jo, tak to i my se chceme právě podívat teď někam na čerstvý vzduch, protože už nás docela dost unavuje to, že musíme mít do veškerých vnitřních prostorů, kde jsou nějaké veřejné akce pořád ty antigenní testy ... Ono jako tomu rozumíme, ale je to docela dost otravné :)

  OdpovědětVymazat
 5. Také žiji na Ostravsku a nemáme vůbec žádné problémy se smogem. Žiji teda zatím jenom s přítelem, ale žije se nám nějak ajn. Máme nově postavenou dřevostavbu, kde si topíme v designovém krbu, máme žaluzie a klimatizaci a je to v pohodě. Snad se situace nějak nezhorší s dětmi, které plánujeme. Jen nás teda štve, že máme stále špinavá okna... :/

  OdpovědětVymazat