středa 11. dubna 2012

Jedeme na svatbu

Dostali jsme pozvání na svatbu do Litomyšle. První věcí, kterou jsme řešili, byla, jestli je to dobrý nápad, účastnit se svatby s tříměsíčním miminkem. Poptali jsme se známých a rodiny na zkušenosti a rozhodli jsme se, že pojedeme. Pak už jsme jen přemýšleli, jak se dostat do Litomyšle na obřad, který se konal na velikonoční sobotu dopoledne. 

Litomyšl není napojen na železniční trať, takže bylo jasné, že doprava bude muset být kombinovaná. Nakonec jsme vymysleli cestu z Frýdku-Místku do České Třebové vlakem Českých drah a z České Třebové autem, které pro nás poslali budoucí novomanželé. Uvažovali jsme i o RegioJetu, ale ten stojí jen v Ústí nad Orlicí, což je od Litomyšle dál než Česká Třebová. 
Při cestě z F-M do České Třebové je potřeba přestoupit v Ostravě na hlavním nádraží. Bohužel spoj vycházel dost nešťastně. Buď jsme měli v Ostravě na přestup jen 10 minut nebo bychom museli jet o dřívějším vlakem a pak přes hodinu čekat na nádraží. To, že je 10 minut na přestup akorát, platí pouze tehdy, když nemá váš vlak zpoždění (bohužel na tohle nemůžete spoléhat) a když nemáte malé dítě plus zavazadla, s kterým nemůžete moc běhat. A hodinu brzo ráno v chladné nádražní hale s malým miminkem se nám čekat nechtělo. Nakonec nám vypomohl tchán, který nás hodil do Ostravy na vlak autem. Takže dodatečně mu moc děkujeme! 

Cesta vlakem byla v pohodě. Měli jsme rezervovaná dvě místa v kupé ve vagónu vyhrazeném pro rodiče s dětmi. Rezervace míst se nám vyplatila, protože vlak byl před Velikonocemi plný a cestovalo i hodně dětí, takže bez místenek bychom těžko hledali místa. 
Cestovali jsme nalehko, jen s autosedačkou, bez kočárku, jeden velký batoh a malá přebalovací taška. 

V kupé jsme našeho chlapečka vyndali z autosedačky a celou cestu jsme ho měla na klíně. Ze začátku koukal, smál se na spolucestující, pak usnul, po hodince se vzbudil. Nakojila jsme ho a pak už jsme vystupovali. Přebalování jsem zvládla ještě před nástupem do vlaku. V plně obsazeném kupé by to byl asi trochu problém, ale myslím, že kdybych někoho poprosila, jestli může na chvíli uvolnit sedadlo, určitě bychom to zvládli. Vagón určený pro cestování s dětmi má tu výhodu, že v něm cestují další rodiče a ti jsou většinou chápaví a vstřícní. Bohužel  WC ve vlacích Českých drah nejsou přizpůsobeny pro přebalování dětí, ani ve vagónu určených pro rodiče s dětmi. Nemám zkušenost s vlaky RegioJetu, kde je to možná lepší. Máte někdo zkušenost?


Otázkou bylo, zda nám nebude na svatbě chybět kočárek. Řešili jsme to tak, že jsme měli s sebou šátek na nošení dětí a nosítko Manduca. Já upřednostňuji šátek, manžel nosítko. Bylo to v pohodě. Během hostiny jsme měli malého u sebe. Buď byl vzhůru a všechno pozoroval, nebo spal v šátku/nosítku. Měli jsme v místě hostiny k dispozici pokojík, kde jsme ho kojila a kde taky večer spal. Rádiovou chůvičku na hlídání dětí jsme neměli, ale měli jsme na mobilu aplikaci Chůvička (Baby Monitor). Je to taková chytrá věc. Necháte v místnosti, kde spí vaše miminko, mobilní telefon se spuštěnou aplikací. Ve chvíli, kdy se vaše dítě probudí a začne plakat, aplikace vytočí přednastavené telefonní číslo. Aplikace je sice zpoplatněná (59 Kč), ale ve srovnání s cenami rádiových chůviček je to pakatel. Navíc nemusíte s sebou tahat vysílačky, stačí vám váš telefon. 

Svatba se vydařila (dopadlo to dobře, vzali se :-), my jsme si to užili a s cestováním nebyl žádný větší problém (nutno dodat, že bez výpomoci by to byla větší výzva). 

Díky všem a novomanželům hodně štěstí!