čtvrtek 29. srpna 2013

Jak vybrat cyklosedačku?

Naše cyklodoprava se dostala do další vývojové fáze. Pořídili jsme si cyklosedačku. Důvodů bylo hned několik. S cyklosedačkou se lépe jezdí po městě. Hlavně proto, že kolo s cyklosedačkou je méně prostorově náročné, zvládá různé povrchy, i s pohledu parkování kola je to jednodušší než s vozíkem. 

Vybrali jsme si cyklosedačku Hamax Siesta


Podle čeho jsme vybírali?

Přečetli jsme si různé recenze, diskuze, články např. na www.kolo.cz nebo dTest nebo zde.

Rozhovodali jsme se mezi přední a zadní cyklosedačkou. 
Mě, dvorní rikšu našeho syna, lákala představa sedačky přední. Celé dětství jsme s mojí maminkou projezdila na kole v takové té klasické přední sedačce se stupátky. Mám na to skvělé vzpomínky. Po cestě jsme si povídaly, mamka měla v zadu košík na nákup, fungovalo to báječně. Přední sedačka umožňuje mít v zadu na kole nosič, brašny, případně batoh na zádech, což se pro dopravu po městě za nákupy nebo na návštěvy náramně hodí. 
Líbila se mi hodně sedačka iBert nebo WeeRide SAFEFRONT a SafeFront DELUXE.
Z pohledu bezpečnosti se ale přední sedačka nazdá jako vhodná volba. 
Proti přední sedačce mluví taky nižší hmotnostní limit. Je pro děti do 15 kg. Zadní sedačky unesou děti do 22 kg. 
Takže verdik rodinné rady - zadní sedačka.

Vychytávky
Chtěli jsme sedačku samonosnou (pro její instalaci nepotřebujete zadní nosič). Výhodou je, že je ke kolu stabilně připevněn pouze upínací mechanismus a vy se před každou vyjížďkou můžete rozhodnout, jestli sedačku na kolo připevníte nebo ne.
Chtěli jsme sedačku polohovatelnou. Když dítě usne, lze sedačku sklopit až o 20° a relativně dobře se v ní dítě prospí.

Nevýhody
Se zadní cyklosedačkou nemůžete vozit na zádech batoch resp. můžete, ale není to moc komfortní pro dítě. Řešíme to tím, že mám na řídítkách připevněnou brašnu, do které se mi vejde vše potřebné pro menší výlet. Tím, ale odpadá možnost jezdit s kolem na nákup, převážet úrodu ze zahrady apod. 
Další nevýhodou je příprava na jízdu. S cyklovozíkem je vše paradoxně jednoduší. Složím vozík, naložím věci a dítě do vozíku, sjedu s vozíkem výtahem, vyvezu vozík ven, skočím si pro kolo, zapojím a jedem. S cyklosedačkou je to složitější a sama jsme to ještě ani nezkoušela. 
Proč? Musíte kolo se sedačkou (už je to docela dost tíha na nošení) snést po schodech, mezitím dítě (teď 20 měsíční) pobíhá po bytě případně po chodbě a vrhá se ze schodů. Venku musíte nechat kolo o samotě, takže hrozí, že ho někdo během té chvilky ukrade. Není to moc pravděpodobné, ale může se to stát. Rychle se vrátit pro dítě a tašku a co nejrychleji seběhnout schody. Pak už to jde celkem dobře - naložit dítě, přilba, brašna a jedeme. 

Co nevidět vyrážíme poprvé na cyklovíkend se sedačkou, tak poreferujeme, jak se sedačka osvědčila i pro tento účel. 

A jak to máte vy? Máte zkušenosti s přední sedačkou? Doporučili byste ji?

6 komentářů:

 1. Před měsícem jsme si taky pořídili sedačku Hamax-Siesta a maximální spokojenost,až na to,že zatím celou instalaci má na starosti manžel;-) Dcerka (20měs.) v ní krásně usne a v klidu jsme už zvládli trasy kolem 70km od rovinek až po kopečky. Takže za nás: doporučujem a ať se líbí :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Vozit si dieta na kole na vylety bol vzdy moj sen, ale nesplnil sa mi, nemame ani sedacku na kolo a ani vozik, proste na kolo chodime jednotlivo a po meste peso.
  Starsi syn je vo veku ze by na koe mohol ist sam, ale nemoze, ma problem s priestorovou orientaciou(proste nevie kde je chodnik a kde cesta) a spatne chape instrukcie, tak chodime zase jednotlivo, jeden dospeli na jedno dieta.
  Myslim ale ze sedacka je vybrana dobre, vysia nosnost je dolezita, moj 4rocny syn ma 18kg a je dost stihlunky, bezne deti maju tych 22 a to je skoda ich uz nevozit. Ja si pamatam ze nas moj dedko nosil na kole po dvoch, jeden v predu na sedacke a druhy v zadu, neskor dokonca tak ze starsi dvaja samostatne na kole, boli sme styria. Ja keby som mala ist takto na vylet tak sa asi zblaznim.
  Zuzana

  OdpovědětVymazat
 3. Máme stejnou cyklosedačku a jsme velice spokojeni! Předtím jsme zkoušeli dcerku vozit v vozíku Chariot, tam se ji ale moc nelíbilo. Ze sedačky byla hned první den nadšena! A tak vozík jsme prodali:)

  OdpovědětVymazat
 4. My máme podobnou zkušenost, ale časem se to mění. Dcera jako miminko nechtěla být ve vozíku, takže jsme první rok omezili kolo. Pak už mohla na sedačku a nadšení. A teď když už má 3 roky, tak jí vozík nevadí. Byli jsme teď 10 dní na cyklopuťáku v Rakousku a byla v pohodě. Četla si tam, koukala ven, spala. Ale sedačka jí baví víc, to je jasné.

  OdpovědětVymazat
 5. Bylo to jako filmový trik, když mi doktor Edede vrátil mého manžela do 24 hodin, vyzkoušel jsem mnoho zpusobu, jak dostat mého muže zpet, ale vždy se setkávám se špatnými lidmi, dokud jsem nemyslel doktora Ededeho radu každému, kdo má stejný problém kontaktujte ho na Ededetemple@gmail.com nebo Whatsapp +233235887825 Slibuji, že vás nikdy neodradíme.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat