čtvrtek 29. srpna 2013

Jak vybrat cyklosedačku?

Naše cyklodoprava se dostala do další vývojové fáze. Pořídili jsme si cyklosedačku. Důvodů bylo hned několik. S cyklosedačkou se lépe jezdí po městě. Hlavně proto, že kolo s cyklosedačkou je méně prostorově náročné, zvládá různé povrchy, i s pohledu parkování kola je to jednodušší než s vozíkem. 

Vybrali jsme si cyklosedačku Hamax Siesta


Podle čeho jsme vybírali?

Přečetli jsme si různé recenze, diskuze, články např. na www.kolo.cz nebo dTest nebo zde.

Rozhovodali jsme se mezi přední a zadní cyklosedačkou. 
Mě, dvorní rikšu našeho syna, lákala představa sedačky přední. Celé dětství jsme s mojí maminkou projezdila na kole v takové té klasické přední sedačce se stupátky. Mám na to skvělé vzpomínky. Po cestě jsme si povídaly, mamka měla v zadu košík na nákup, fungovalo to báječně. Přední sedačka umožňuje mít v zadu na kole nosič, brašny, případně batoh na zádech, což se pro dopravu po městě za nákupy nebo na návštěvy náramně hodí. 
Líbila se mi hodně sedačka iBert nebo WeeRide SAFEFRONT a SafeFront DELUXE.
Z pohledu bezpečnosti se ale přední sedačka nazdá jako vhodná volba. 
Proti přední sedačce mluví taky nižší hmotnostní limit. Je pro děti do 15 kg. Zadní sedačky unesou děti do 22 kg. 
Takže verdik rodinné rady - zadní sedačka.

Vychytávky
Chtěli jsme sedačku samonosnou (pro její instalaci nepotřebujete zadní nosič). Výhodou je, že je ke kolu stabilně připevněn pouze upínací mechanismus a vy se před každou vyjížďkou můžete rozhodnout, jestli sedačku na kolo připevníte nebo ne.
Chtěli jsme sedačku polohovatelnou. Když dítě usne, lze sedačku sklopit až o 20° a relativně dobře se v ní dítě prospí.

Nevýhody
Se zadní cyklosedačkou nemůžete vozit na zádech batoch resp. můžete, ale není to moc komfortní pro dítě. Řešíme to tím, že mám na řídítkách připevněnou brašnu, do které se mi vejde vše potřebné pro menší výlet. Tím, ale odpadá možnost jezdit s kolem na nákup, převážet úrodu ze zahrady apod. 
Další nevýhodou je příprava na jízdu. S cyklovozíkem je vše paradoxně jednoduší. Složím vozík, naložím věci a dítě do vozíku, sjedu s vozíkem výtahem, vyvezu vozík ven, skočím si pro kolo, zapojím a jedem. S cyklosedačkou je to složitější a sama jsme to ještě ani nezkoušela. 
Proč? Musíte kolo se sedačkou (už je to docela dost tíha na nošení) snést po schodech, mezitím dítě (teď 20 měsíční) pobíhá po bytě případně po chodbě a vrhá se ze schodů. Venku musíte nechat kolo o samotě, takže hrozí, že ho někdo během té chvilky ukrade. Není to moc pravděpodobné, ale může se to stát. Rychle se vrátit pro dítě a tašku a co nejrychleji seběhnout schody. Pak už to jde celkem dobře - naložit dítě, přilba, brašna a jedeme. 

Co nevidět vyrážíme poprvé na cyklovíkend se sedačkou, tak poreferujeme, jak se sedačka osvědčila i pro tento účel. 

A jak to máte vy? Máte zkušenosti s přední sedačkou? Doporučili byste ji?