středa 18. září 2013

Car-free matka na cestách

"Z Frýdku do Zlína vlakem? A sama? Ses zbláznila, ne?" Tak nějak zněla reakce některých mých kamarádek, když jsme jim popisovala náš (máma+1,5 starý syn) prázdninový výlet do Zlína. Pro hodně maminek je představa solo cestování veřejnou dopravou s malým dítětem doslova horor. Tento článek má ambici ukázat, že to jde a navíc si to účastníci zájezdu mohou užít
.

Klíčové jsou dvě věci. Mít dobré vybavení a vymáknout dobrý spoj. No a pak ještě dobře motivované dítě.

Co je dobré vybavení?
1. Lehký a skladný golfový kočárek, který složíte a rozložíte jednou rukou, který unesete i s dítětem do schodů, případně do vlaku. 
2. Velký batoh, do kterého nacpete všechno, co na výlet potřebujete. My jeli na 3 dny a všechno se pohodlně vešlo.
3. Malou kabelku, do které si dáte základní nezbytnosti jako peníze, mobil atd.

Co je dobrý spoj?
1. Rozumná doba na přestup (cca 15 - 30 minut).
2. Co nejrychlejší vlak.
3. Co nejvyšší kvalita vlaku.

My jeli vlakem, který měl 30 minut na přestup v Ostravě (akorát na překonání nadchodu, koupení vody, poběhání po hale a přesun na nástupiště). Jeli jsme vlakem EuroCity z Polska, který z Ostravy do Otrokovic jede 1h9m. Je to klimatizovaný pěkný vlak, což oceníte hlavně v letních vedrech. Pak už jen motoráčkem 18 minut do Zlína. Do/z vlaku mi vždycky někdo pomohl, případně jsme to zvládla sama (golfky jsou lehké a úzké a vlezou se prakticky všude).

Co je dobře motivované dítě? :-)
1. Miluje vlaky.
2. Miluje nádraží.
3. Miluje vlakový a nádražní personál (výpravčí je nejlepší, má totiž červenou čepici a píšťalku).
4. Těší se na tetu.
5. Těší se na zvířátka v ZOO, a kdo byl v ZOO Lešná, ví, o čem mluvím. Doporučuju!
6. Ve vlaku bude svačinka/oběd/večeře, budeme si číst, dívat se z okna a počítat BIMBAM (železniční přejezdy), bagry, traktory, krávy, koně atd. Bude tam pan průvodčí a dáš mu lístek a udělá CVAKCVAK. A další super věci, jako je záchod, dveře otevírající po stisknutí tlačítka, světelné tabule ve vlaku.......

Maminky/tatínci, nebojte se toho, zkuste to a uvidíte...třeba příště necháte auto doma a pojedete tím skvělým úžasným VLAKEM :-)


3 komentáře:

 1. Krásné, moje děti taky cesty vlakem milují, ale je pravda, že už nejezdím tak často, jako dříve...taky proto, že jsme se přestěhovali a v naší obci vlak není a pak opravdu někdy vítězí moje "pohodlí", protože se dvěma malýma dětma a často psem je to na jednu matku někdy malinko moc (i když i tak už jsem cestovala, ale teda busem ;-) ). Věřím, že se k tomu ale časem vrátíme (až je nebudu muset všechny poponášet nebo úplně nosit).
  Ale ještě poznámku: bydleli jsme jednu dobu v Kunčicích p/O a blízko vlaku, takže jsem ho opravdu hojně využívala (tenkrát s miminem + malým, rozumným psem + těhu břichem), ale med to nebyl - strašně jsem se těšila,když tam jednou denně jel nízkopodlažní motorový žlutý vláček namísto zelené klasické mrchy s vysokýma schodama a úzkýma uličkama...to třeba u ségry v Opavě, tam je v tomhle ráj!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Já spíše obdivuji maminky, které jsou schopné řidit dlouhé cesty s malými dětmi na zadním sedadle! Auto nemáme, vlakem a autobusem jezdíme pravidelně (jezdím na návštěvy za rodiči do Polska, 350 km z Prahy ),první dlouhou cestu jsem s dcerkou absolvovala, když ji bylo cca 5 měsíců. Ted je větší (2,5 roku) a čim je starší, tim je cestování více v pohodě. Cesty autem byly ale odjakživa horror - nechtěla byt pripoutana v autosedačce, plakala, vždy musela jsem být s ni v zadu a zabavovat, dokonce naučila jsem se kojit ditě v vajíčku :D Ani ted ji auto nebaví. Podle mého názoru cestovní vlakem je mnohem jednodušší, můžete se projit, hrát si (vždycky si bereme hračky, pastelky, plastelinu..) a občas dokonce potkáme nějaké děti.Nechápu, co je na tom složitého, rozhodne je to jednodušší než soustředit se na řízení když v zadu brečí ditě..

  OdpovědětVymazat
 3. Pro lidi je asi složitá celá ta organizace cesty. Najít si vlak, koupit jízdenku, najít správné nástupiště, přijít na čas atd. To co zkušeným cestovatelům ani už nepřijde, tak lidem, co takto běžně nejezdí, může připadat jako horor.

  OdpovědětVymazat