středa 1. února 2017

Minimalistické rodičovství

Hned na úvod musím přiznat, že název příspěvku je trochu zavádějící. Když člověk někde ubere, musí zákonitě někde přidat. V našem případě jsem ubrali v materiální rovině, ale o to více je naše rodičovství založeno na pozornosti a času, který dětem věnujeme. Zdánlivě se toto téma netýká našeho car-free života, ale náš přístup nám umožňuje pohodlně se přemisťovat a cestovat i bez auta. Co je tedy esencí našeho minimalistického rodičovství?

1. Kojení

Doba, kdy byla adorovány umělé mléčná výživa pro děti, je snad už pryč, ale lobby firem vyrábějící tento produkt je stále silná. Už v porodnici vám pod nos strčí krabici s letáky, kde se to jen hemží šťatnými miminky s lahvičkou, v horším případě vám dítě začnou rovnou přikrmovat. Bránit se tomu dá, jen musí být žena přesvědčena, že chce kojit. Člověk je po porodu citlivý tvor a nechá se snadno ovlivnit. Ideální je domluvit si ještě před porodem pomoc duly nebo vlastní laktační poradkyně a věřit ve vlastní schopnosti. Mě se to povedlo - František byl kojen 20 měsíců, Běla je stále kojena (bude mít koncem únoru rok). Kojení je geniální věc - kdykoli kdekoli máte s sebou pro dítě jídlo, pití a uklidňovák. Cestování s kojeným dítětem je pak brnkačka - když má hlad nebo je neklidné, vytáhnete prso a je klid. Pokud jsme cestovali, lidé si většinou ani nevšimli, že je s nimi v autobuse nebo vlaku miminko. Navíc odpadá nutnost s sebou vozit lahvičky, cumlíčky, krabice, ohřívačky a porobné serepetičky. 

2. BLW (Baby Led Weaning)

BLW znamená v přesném překladu odstavení vedené dítětem. Je to metoda, kdy dítě už odmala jí samo a není nikým krmeno. U Františka jsme se snažili od 6. měsíce přikrmovat klasicky lžičkou a byla to katastrofa. On to nechtěl, my měli depku, že děláme něco špatně, já pořád vařila a mixovala, následně dojídala nebo vyhazovala. Nakonec začal jíst sám kousky jídla kolem jednoho roku a byla to pohoda. S Bělou jsem tohle nechtěla opakovat, začala jsem proto hledat více informací a našla právě metodu BLW. Bělka zhruba od 5 měsíce zkouší různá jídla, většinou to, co jíme my (jen bez soli a cukru). Dítě je navíc do jednoho roku zejména kojeno a jídlo má jen jako doplněk. Na toto téma nedávno měla skvělé video Margit Slimáková. Na BLW jsou nejtěžší tři věci. Za prvé, ustát komentáře a dotazy okolí. Za druhé, dítě udělá kolem sebe docela nepořádek, který vy několikrát denně řešíte. Za třetí, překonat strach z toho, že se dítě jídle udusí. Doporučuju pro začátek přečíst knížku Vím, co mi chutná a pak to nechat na dítěti :-) 
Během našich cest Běla jedla hlavně ovoce a zeleninu, které jsme měli s sebou, případně dostávala jídlo, které jsme v restauraci jedli my. Nutno dodat, že to je někdy problém, protože v restauraci mají často jídla hodně přesolená, ale vždy se dalo něco vybrat (těstoviny, zelenina atd.). 3. Nošení 

Naše Běla je nošenec. Teprve pár měsíců nazpátek vzala na milost kočárek a to až když dokázala sedět a měla dobrý výhled. I teď používáme z 80% nosítko a kočárek jen občas. Nosítko používáme stále stejné a jsme spokojeni. Nošení je naprosto dokonelé z pohledu cestování. Nemusíte řešit, jestli bude místo na kočárek, nemusíte řešit, jestli vám s kočárkem někdo pomůže, nošené děti jsou v autobuse/vlaku klidnější. Jen jednu nevýhodu nošení má - pro stále hodně lidí je to dost exotická záležitost a neváhají to, někdy více někdy méně, taktně komentovat. Na otázku "jestli se neudusí" jsem odpovídala už asi stokrát :-)


4. Bezplenková metoda (BKM)

Původně jsem BKM neměla vůbec v plánu. S prvním dítětem jsem na něco takového vůbec neměla pomyšlení. Všechno bylo nové a já měla co dělat, abych základní péči o miminko zvládla. S Bělou už to bylo jiné - byla jsem jistější, klidnější, prostě zkušenější. Jednou jsem to zkusila a ono TO fungovalo :-) Ze začátku se nám to dařilo jen občas, někdy jsme za celý den použili jedinou plenku a byly také dny, kdy se to nedařilo vůbec. V létě, kdy jsme hodně cestovali, se nám to dařilo zrovna parádně a mohli jsme proto s sebou brát o méně plen. Bělka se vždycky vyčurala doma, pak třeba někde na trávu, ve vlaku na záchodě, v restauraci na záchodě. Když nebyla možnost, tak prostě pomohla plenka. Teď (v 11 měsících) začínáme s nočníkem a ONO se to docela daří! Jsem tedy velkým propagátorem této metody :-) S Františkem jsme nočník taky celkem brzy zvládli.  Jinak doma používáme látkové plenky (froté skládací, peru jedou za dva dny, skladuji v obyč kyblíku s octovou vodou), na cesty máme jednorázové plenky. 

5. Společné spaní

Naše děti s námi spí v posteli. František ve svých 5 letech zvládá spát sám ve své posteli. Donedávna spal s námi. Bělka od narození spí s námi. Proto během našich cest nemusíme řešit skládací postýlku a nevadí nám společné spaní ve stanu. 

6. Podpora k samostatnosti

Od malička naše děti vedeme k samostanosti. Co tím máme na mysli? Když je dítě schopné jít, tak jde. Když je dítě schopné jet na odrážedle nebo kole, tak jede. Když je dítě schopné nést si batoh, tak si ho nese. Nelíbí se nám, když děti, kterou jsou fyzicky schopné se samy pohybovat, jsou voženy v kočárku, nošeny nebo jim rodič nese všechny jejich věci. Pokud jsou naše děti unavené, tak jim rádi pomůžeme (třeba Františka zapřáhneme za FollowMe), ale mají-li energie na rozdávání, vyžadujeme od nich, aby se spoléhaly na své síly. 

Bez lahviček, dudlíků, skleniček, kočárků, postýlek, s malým množstvím plen a dětmi, které jsou zvyklé se hýbat, se nám cestuje i bez auta dobře. 

11 komentářů:

 1. bezplenkovku jsme začlali hned u Aničky. A já jsem se bála, co na to řekne můj tatínek.
  A on na to, no šak mamka vás taky dávala vykadit, protože se jí nechtěly prát plenky.
  Cool.

  OdpovědětVymazat
 2. Mě to přijde, že se veeeeelkým obloukem vracíme tam, kde jsme už byli.

  OdpovědětVymazat
 3. Se všemi body souhlasím, ačkoli carfree asi nebudu. Ale jen dotaz - jak souvisí samostatné jídlo s odstavením? souvislost jsem teda nikdy nazažila...a ta moje poslední, papá moooc pěkně, ale mlíko je mlíko!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle toho, jak jsem to pochopila já, tak když je dítě dokrmováno klasicky (lžičkou, jídlo nahrazuje mléko), tak hrozí, že dítě přestane chtít pít mléko. To jsou ty příběhy, kdy ti někdo říká, že se dítě "samo odstavilo" v 10 měsících. Ono by se kojilo i déle, ale bylo zaplácnuté jídlem a mlíko už nechtělo. U některých dětí to nehrozí, ale u těch, co jim jídlo fakt chutná, to je riziko. Když dítě první nakojíš a pak mu dáš možnost se najíst, riziko, že přestane chtít mléko je menší. Ale lepší přečíst knihu nebo nějaký fajný článek...

   Vymazat
 4. Jé, v tom se úplně vidím. Taky jsme car-free a snad nebude nikdo nemohoucí, tj. car-free i zůstaneme, prcek v posteli, mlíko všude atd. Našla jsem vás při hledání lehkého kola, milé virtuální setkání.

  OdpovědětVymazat
 5. Díky, jsme rádi, že je náš blog pro někoho užitečný :-) Držíme palce s car-free i s mlíkem & co. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. My si tedy také jedeme takový ten minimalismus a když už jsme někde na cestách, tak s sebou bereme opravdu minimum věcí a to hlavně proto, abychom nevážili x kilo, protože to je pak docela dost složité převážet :-) Jinak, jestli by někdo z vás měl zájem o inspiraci na úschovu jídla, tak my využíváme tyto vakuové dózy na potraviny a to je na cestu naprosto ideální :-)

  OdpovědětVymazat
 7. I my máme doma docela dost veliké minimalistické rodičovství a velice nám to vyhovuje... Co nám ještě teda k tomu všemu docela dost vyhovuje je i libování s v minimalismu jako takovém, takže třeba nemáme moc problém s nakupováním různých věcí jako je třeba povlečení nebo i třeba nějaký nábytek... Toho bezbarvého nebo v základních barvách je totiž nejvíce :)

  OdpovědětVymazat
 8. U nás doma se také řídíme minimalismem a skromností. Samozřejmě to neznamená, že si nedopřejeme nějaké pěkné dárečky na Vánoce nebo k narozeninám. Ale prostě se snažíme naučit děti, aby si vážili toho, co mají. To řešíme hlavně u oblečení. Snažíme se ho kupovat míň, ale za to kvalitní.

  OdpovědětVymazat
 9. S něčím souhlasím, s jiným méně. Třeba téma kojení, kdy si dítě určuje do jakého věku chce být kojeno, mi přijde trošku za hranou. Opravdu si nedokáži představit, že se mi čtyřleté (klidně i tříleté) dítě dobývá do výstřihu.. Nehledě na to, že jsem ráda, že si mohu bez obav vychutnat nápoje, které mám ráda. Že bych si nemohla uvařit kávu, nebo čaje Kusmi je pro mě teď už horko těžko představitelné.. Jsem ráda, že jsme dětem i v tomto nastavili hranice a já mohu být trochu víc "sama sebou" včetně rozhodování o tom, co chci a nechci pít a jíst. :)

  OdpovědětVymazat
 10. U nás se nejčastěji na cesty bere buchta. Nevařím nic ze smetany, často se jedná o opravdu suché jídlo. Je to ale opravdu vynikající! Manžílek na mě vždy naléhá, abych nějakou buchtu uvařila, protože se po ní může zbláznit cestou do práce a nebo snad třeba i v MHD. I u nás frčí sladká jídla v létě.

  OdpovědětVymazat