pondělí 28. ledna 2019

Tip na cyklodovolenou: Jižní Čechy

Přinášíme vám tip na letní rodinnou dovolenou na kolech. V létě 2017 jsme, společně s našimi kamarády, navštívili Jižní Čechy. 

Jako místo pobytu jsme zvolili Třeboň. Je to destinace hojně navštěvovaná, proto jsme vybrali raději předprázdninový termín. Kamarádi (jedna rodina z Brna, druhá z Frýdku-Místku) jeli autem, my vlakem. S sebou jsme vzali naše děti (František 5 let , Běla 16 měsíců), kola, jedno vybavené cyklosedačkou, druhé tažným zařízením FollowMe a 70 litrovou trojbrašnou, třetí kolo bylo dětské. Zavazadla doplnily už jen 5 litrové řidítkové brašny a menší 35 litrový batoh. Na pěší výlety jsme s sebou brali nosítko

Do Třeboně je to od nás z Frýdku-Místku relativně daleko, proto jsme cestu tam rozdělili na dvě části. První den jsme jeli osobákem do Ostravy a rychlíkem do Brna. Tam jsme měli přes Airbnb rezervován pokoj kousek od nádraží. Složili jsme tam bagáž a vydali se na procházku do města a na návštěvu ke kamarádům. Druhý den jsme pokračovali přímým rychlíkem do Veselí nad Lužnicí. Mezi Brnem a Náměští byla zrovna výluka, ale naložit nabalená kola do dodávky “v plné polní”, nebyl naštěstí problém.Z Veselí jsme pokračovali již na kolech 30 kilometrů do Třeboně, krajinou nesčetných rybníků a lesů. Vše jsou rovinky, takže mimořádně vhodné pro děti. Kdo by se chtěl smočit, hned za Veselím jsou pískovny. Vykoupat se dá též na severozápadní písečné pláži rybníka Rožmberk. Naše ubytování v Třeboni bylo kousek od rybníka Svět a zároveň nedaleko historického centra města. Apartmán stál něco přes 1.000 Kč/noc/rodinu.

Z Třeboně jsme další dny podnikli několik cyklovýletů, opět měly kolem 30 km, což byla vzdálenost, kterou naše děti v pohodě snášely. Občas nepříjemně překvapila panelová cesta značená jako cyklostezka. První den jsme jeli okruh přes Majdalenu. Druhý den kolem rybníka Rožmberku. Třetí den jsme se projeli lodí po rybníku Svět a s dětmi zajeli k nedaleké Schwarzemberské hrobce. Samotná Třeboň je krásné městečko, se zámkem, akváriem sladkovodních ryb a velkým množstvím restaurací, které nabízejí rybí speciality.
Další den jsme se od našich přátel odpojili a na kolech přejeli do nedalekých Českých Budějovic. Nejpůsobivější část této trasy vedla kolem potůčka Čertíka. Město tepe životem, užili jsme si tam jeden hudební festival a poseděli na největším českém náměstí. Ubytování jsme měli opět zamluveno dopředu, apartmán kousek od centra. Velmi jsme se těšili na celodenní výlet z Budějovic podél Vltavy k hradu Hluboká. Většina trasy se dá jet po obou březích. Na Hluboké mají též sympatické koupaliště. Co by to bylo za návštěvu jižních Čech bez shlédnutí Českého Krumlova. Z Budějovic jsme do něj dojeli raději žlutým autobusem. Prošli jsme historické centrum, zašli se podívat na zámek i do zámecké zahrady se slavným otočným hledištěm. Návštěvu centra Krumlova doporučujeme, z důvodu velkého množství turistů, podniknout raději z rána. Docela hodně času jsme nakonec strávili smáčením nohou ve Vltavě, pod slavným jezem.Domů jsme se vraceli vlakem přes Prahu, tentokrát na jeden zátah do Ostravy. Tam jsme sedli na kola a protáhli si nohy na cyklostezce podél Ostravice do Frýdku-Místku.6 komentářů:

 1. Na Třeboň mám velmi krásné vzpomínky. Před dvěma lety v létě mě tam manžel požádal o ruku. Oba dva si potrpíme na starožitnosti, takže mě moc potěšilo, že vybral krásný prsten s kamenem na této stránce. Prý mu ho pomáhala vybrat má nejlepší kamarádka, protože si moc nevěděl rady. Společně vybrali krásný prstýnek s modrým kamenem. Akorát teda radši nechci vědět, kolik ho musel stát! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak to moc gratuluji, to je krása! Já byla v Třeboni s manželem pár let zpátky, ale už jsme byli svoji, tak to nebylo zdaleka tak romantické. Ale stejně jsme si to strašně užili! Byla to naše společná dovolená po velmi dlouhé době. Pojali jsme to dost sportovně a spali jsme pod stanem. Byla to prostě paráda.

   Vymazat
 2. Taky jste měli takový problém při domácí debatě, když jste nadhodili, že byste si pořídili zvíře do baráku? Ten můj chlap začal naprosto šílet, že prý co si to o sobě myslím, že on hada v baráku rozhodně tolerovat nebude, že ho to uštkne, děti chytnou žloutenku a já nevím co. Prostě úplný magor - jsem se divila, koho jsem si to před lety nabrnkla.

  OdpovědětVymazat
 3. My se s dětma na cyklodovolenou spojenou s chozením chystáme letos. Starší syn už dostal vlastní batoh, takže sám sebe nominoval do role šerpy. Jsem zvědavý, jestli mu to nadšení vydrží po celou cestu na Ještěď. No ještě že pro jistotu nosím batohy i já s manželkou, takže to kdyžtak prostřídáme. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Na jihu Čech se mně a mému příteli hrozně moc líbilo. Jednak jsme si s sebou vzali také kolo a objevili jsme celý rybník Svět, no zároveň jsme si tam oba moc dobře odpočinuli. Přítel rád chytá na přívlač a tam to bylo teprve něco pro něj. Nevím sice, co ho na tom tak bere, ale vypadá spokojeně. A to jsem ráda.

  OdpovědětVymazat